Третьою нарадою Сторін Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості у процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (далі – Оргуська конвенція) прийнято рішення ІІІ/6f щодо дотримання Україною своїх зобов’язань по Конвенції, яким повторно констатовано, що Україна порушує вимоги Конвенції, не бере участі в достатній мірі в процесі розгляду питань щодо дотримання нею Конвенції та не приймає міри по виконанню рішення 2-ої Наради Сторін (Рішення II/5b).
У п. 4 рішення ІІІ/6f відзначено, що План дій, представлений Україною у травні 2008 року, не дозволяє у повній мірі виконати рекомендації, викладені в рішенні 2-гої Наради Сторін (Рішення II/5b), і у зв’язку з чим не забезпечить виконання Конвенції.
Нагадаємо, що Рішенням II/5b Україну було зобов’язано: 1) Привести своє законодавство та практику у відповідність до положень Конвенції; 2) Розробити і подати Комітету з дотримання стратегію, включаючи відповідний графік, інтеграції положень Конвенції в національне законодавство та розробки практичних механізмів та імплементуючого законодавства, що встановлює чіткі процедури їхнього введення в дію.
У зв’язку з цим, згідно абзацу d) пункту 5 Рішення ІІІ/6f Україну повторно зобов’язано розробити план дій, що включатиме конкретні заходи щодо вирішення проблем, висвітлених у рекомендаціях Комітету з дотримання, який повинен бути затверджений нормативно-правовим актом уряду для виконання такого усіма міністерствами та іншими відповідними органами. Такий план заходів повинен включати прийняття чітких національних правил, що регулюють строки та процедури проведення консультацій з громадськістю, направлення зауважень, надання громадськості інформації, що покладається в основу прийняття рішень, а також заходи щодо підвищення обізнаності, в тому числі проведення підготовки працівників суду та держслужбовців, які беруть участь у прийнятті рішень, що стосуються довкілля.
Що зроблено Україною станом на початок листопада 2009 року коментують спеціалісти ЕПЛ.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2008 року №1628-р було затверджено План дій щодо виконання рішення Сторін Оргуської конвенції ІІІ/6f. В Плані Кабінетом Міністрів України визначено до виконання сім заходів протягом 2009 року. Відповідальним за виконання Плану визначено Міністерство охорони навколишнього природного середовища України. Варто відзначити, що, навіть, при неухильному виконанні розробленого та затвердженого Кабінетом Міністрів України Плану, навряд чи можна говорити про виконання самих рішень Сторін Оргуської конвенції, водночас і ІІ/5b і ІІІ/6f, оскільки поза увагою Кабінету Міністрів України залишено рекомендації Комітету з дотримання, зроблені за результатам звернення ЕПЛ до Комітету і викладені у звіті сьомої зустрічі Комітету, ECE/MP.PP/C.1/2005/2/Add.3 (п.29-35).
Пунктом 1 Плану на Мінприроди покладено обов’язок:
- до вересня 2009 року розробити та подати на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів України про внесення змін до законодавчих актів з питань, пов’язаних з реалізацією положень Оргуської конвенції;
- до листопада 2009 року — Про ратифікацію поправки до Оргуської конвенції (щодо генетично модифікованих організмів);
- до червня 2009 року — проектів постанов Кабінету Міністрів України «Про порядок залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля», «Про порядок оприлюднення інформації щодо стану навколишнього природного середовища»;
- до серпня 2009 року — проекту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про мережу загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до інформації щодо стану навколишнього природного середовища».
Станом на початок листопада 2009 року за інформацією із веб-сторінки Мінприроди на виконання цього Плану Мінприроди розробило наступні проекти Законів:
- проект Закону України «Про внесення змін до статті 25 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»;
- проект Закону України «Про Стратегію національної екологічної політики України на період до 2020 року»,
ЕПЛ взяла участь в громадському обговоренні проекту Закону України «Про внесення змін до статті 25 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та проекту Закону України «Про Стратегію національної екологічної політики України на період до 2020 року», надавши письмові коментарі до вказаних документів, спрямовані на уніфікацію окремих положень у сфері природоохоронного законодавства, приведення таких у відповідність до положень Оргуської конвенції та нормативних актів України. Не можемо не відзначити, що навіть щодо уніфікації визначень екологічної інформації ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 2 Оргуської конвенції у ЕПЛ було ряд суттєвих зауважень та коментарів.
Разом з тим, варто відзначити, що інформація про розроблення проектів Постанов Кабінету Міністрів України «Про порядок залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля», «Про порядок оприлюднення інформації щодо стану навколишнього природного середовища», «Про затвердження Положення про мережу загальнодержавної екологічної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи забезпечення доступу до інформації щодо стану навколишнього природного середовища» — власне тих нормативно-правових актів, що могли б усунути прогалини та суперечності національного законодавство з питань, що регулюються Конвенцією, станом на початок листопада 2009 року — на офіційній веб-сторінці Мінприроди відсутня. Жодної інформації про розробку цих актів та про процес їх оприлюднення з метою коментування Міністерство до громадськості не доводило.
Пунктом 2 Плану на Мінприроди покладено обов’язок щодо розроблення та затвердження Типового положення про регіональний Оргуський центр.
Станом на кінець жовтня 2009 року інформація про виконання вказаного пункту на офіційній веб-сторінці Мінприроди відсутня.
Пунктом 3 Плану на Мінприроди покладено обов’язок забезпечити оприлюднення заяв та висновків державної екологічної експертизи на веб-порталі Мінприроди, веб-сайтах територіальних підрозділів і в окремому розділі друкованого видання «Екотиждень».
Визначені заходи виконуються неналежно. Зокрема, незважаючи на те, що даний захід повинен виконуватися постійно, висновки екологічної експертизи Мінприроди, а тим більше – окремих територіальних управлінь – не тільки не друкуються у виданні «Екотиждень», але і висвітлюються на веб-сайтах Мінприроди та територіальних підрозділів лише в поодиноких випадках.
Разом з тим, не можна не відзначити не лише недостатність заходів, вжитих Мінприроди на виконання цього пункту Плану, але й відверту протидію окремих територіальних органів у реалізації базових засад Оргуської конвенції в частині оприлюднення висновків державної екологічної експертизи. Так, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області у своїй діяльності керується наказом управління, яким затверджено перелік конфіденційної інформації в управлінні. Серед переліку наявні і висновки екологічної експертизи. Керуючись згаданим нормативно-правовим актом, управління відмовило ЕПЛ в наданні конкретного висновку державної екологічної експертизи. На даний час позов ЕПЛ про визнання дій управління незаконними перебуває у стадії касаційного оскарження.
Водночас, в контексті вищевикладеного, 16 вересня 2009 року ЕПЛ подано окремий позов до Львівського окружного адміністративного суду відносно Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області про визнання незаконними та скасування положення наказу Державного управління екології та природних ресурсів в Львівській області від 05.05.06 року № 54-і в частині, що стосуються п.14 додатку №1 Наказу «Про переліку конфіденційної інформації, якій може бути наданий гриф «ДКС» в Державному управлінні екології та природних ресурсів в Львівській області» щодо висновків державної екологічної експертизи.
Пунктом 4 Плану зобов’язано Мінприроди та інші центральні органи виконавчої влади до березня 2009 року утворити Міжвідомчу робочу групу із забезпечення виконання рішення Сторін Оргуської конвенції.
У жовтні 2009 року ЕПЛ у порядку громадського коментування надавало свої коментарі та пропозиції щодо розробленого Мінприроди проекту Постанови КМУ щодо Положення про Міжвідомчу робочу групу з питань впровадження Конвенції про доступ до інформації, участі громадськості у прийнятті рішень та доступу до правосуддя із питань, що стосуються довкілля. Станом на кінець листопад 2009 року вказаний документ не прийнятий, відповідно робоча група не утворена, а відтак – не функціонує.
Пунктами 5-7 плану передбачено ряд просвітницьких заходів, а саме: навчальних заходів з питань імплементації Конвенції для державних службовців та суддів, семінарів з питань забезпечення доступу до інформації щодо стану навколишнього природного середовищ та участі громадян у прийнятті екологічно важливих рішень для відповідальних працівників за роботу із засобами масової інформації та громадськістю територіальних та спеціальних органів Мінприроди (п. 5), розроблення та видання навчально-методичного посібника (п. 6), підготовка та видання буклета «Екологія і право: механізми дотримання Оргуської конвенції» для керівників промислових, транспортних, будівельних підприємств.
ЕПЛ не володіє інформацією щодо виконання і пунктів 5-7 Плану щодо проведення передбачених просвітницьких заходів, що може означати або не виконання Плану, тобто не проведення таких заходів станом на листопад 2009 року, або про порушення п. с) пункту 5 Рішення ІІІ/6f, де вказано, що у плані дій повинна бути встановлена процедура, яка забезпечує його виконання із дотриманням принципів транспарентності та проведення повномасштабних консультацій із громадянським суспільством.
Також хочемо нагадати, що листом від 16 квітня 2009 року на ім’я Ю.Тимошенко Виконавчий Секретар ЄЕК ООН попередив уряд України про загрозу винесення нового попередження у зв’язку з невиконанням рішення наради сторін Конвенції. Зокрема, він висловив занепокоєння щодо неналежної якості самого Плану Дій, в якому відсутня вказівка на необхідність розробки законодавства про інформування громадськості про процес прийняття рішень, процедуру громадських консультацій, про доступ до ОВНС та екологічної інформації, незалежно від її обсягу, а також доступу до тексту самих рішень (не обмежуючись висновками екологічної експертизи) з обґрунтуваннями. Українське питання знаходиться і надалі на контролі в Комітету із дотримання Оргуської конвенції.
Висновки:
- Заходи, які Україна передбачила у Плані дій, є недостатніми та неналежними, а відтак такими, що не виконують рекомендацій Комітету з дотримання Конвенції та відповідно рішення Сторін Конвенції ІІІ/6f;
- Станом на початок листопада 2009 року Україна не виконала майже жоден із запланованих на січень-листопад 2009 року заходів на виконання рішення Сторін Оргуської конвенції ІІІ/6f, передбачені у Плані дій.
Єлизавета Алексєєва,
провідний юрисконсульт ЕПЛ,
Андрій Петрів,
провідний юрисконсульт ЕПЛ,
координатор програми з питань доступу до інформації