Суть справи: недопущення негативного впливу на флору та фауну полонини Боржава від спорудження ВЕС
Суть проблеми: плановане будівництво вітрової електростанції на полонині Боржава, на самих хребтах, спричинить суттєвий негативний вплив на природоохоронну територію, яка має забезпечувати збереження цінних природних комплексів.
Сторони: Головне управління Держгеокадастру у Закарпатській області, ЕПЛ, ТОВ «АТЛАС ВОЛОВЕЦЬ ЕНЕРДЖИ».
Основні факти:
Згідно повідомлення про плановану діяльність на території Свалявського та Воловецького районів Закарпатської області планується будівництво ВЕС потужністю 120 МВт. Об’єкт cкладатиметься з 34 вітрових електроустановок, електричної підстанції – ПС 35/110 кВ «ВЕС Воловець», 3 розподільчих пунктів та підземної лінії електропередачі (кабельної) напругою 35 кіловольт та 110 кіловольт. Орієнтовний термін експлуатації ВЕС – 25 років.
Полонина Боржава, на якій планується вказана діляьність, є територією особливого природоохоронного значення, яка включена у Смарагдову мережу рішенням Постійного комітету Бернської конвенції(“PolonynaBorzhava” – UA0000263 (площа 44.63 km²), (карта http://wab.discomap.eea.europa.eu/webappbuilder/apps/27/). Полонина є середовищем існування рідкісних видів та таких, які охороняються Червоною книгою України й міжнародним законодавством, також місцем міграції птахів та кажанів, більшість яких є червонокнижними або включені у природоохоронні списки європейського та світового значення. Природоохоронна цінність Боржавського хребта полонини Боржава полягає в тому, що він є середовищем існування тварин (більше 90 видів птахів, 9 видів кажанів, 22 види безхребетних тварин, 4 види земноводних, 2 види плазунів та ін., частина з яких є рідкісними та охороняються Червоною книгою України й міжнародним законодавством та місцем зростання рослин (21 червонокнижний вид), а також місцем міграції птахів та кажанів, більшість яких є червонокнижними або включені у природоохоронні списки європейського та світового значення.
Окрім цього, Боржавський хребет має входити до майбутнього об’єкту природно-заповідного фонду України (національний природний парк “Ждимир”), рішення про заплановане створення якого прийнято на рівні Закарпатської обласної ради (рішення № 695 від 26 грудня 2003 р., яким затверджена Програма перспективного розвитку заповідної справи та екологічної мережі у Закарпатській області на 2006–2020 рр.).
Навколо Боржавського хребта та безпосередньо на ньому розташовані численні об‘єкти природно-заповідного фонду України: гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення “Озеро на полонині Боржава”, лісовий заказник місцевого значення “Темнатик”, заповідне урочище “Боржавські праліси”, заказник місцевого значення “Приборжавський”, лісовий заказник загальнодержавного значення “Розсішний” та інші.
Станом на 25.12.2018 року планована діяльність проходить процедуру оцінки впливу на довкілля, зокрема на етапі підготовки суб’єктом господарювання звіту з ОВД.
ЕПЛ подала свої зауваження та пропозиції до повідомлення про плановану діяльність.
Рішеннями Головного управління Держгеокадастру у Закарпатській області про затвердження проекту землеустрою та надання в оренду земельних ділянок із зміною цільового призначення, виділено земельні ділянки під ВЕС. При прийняті таких рішень Держгеокадастром грубо порушено вимоги Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», зокрема, не проведено ОВД щодо зміни цільового призначення сільськогосподарських земель.
ЕПЛ звернулась в досудовому порядку із скаргами до Мінагрополітики, Держгеокадастру України про вжиття заходів із скасування вказаних наказів.