Що таке громадська організація?
Громадська організація – це об’єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Що таке об’єднання громадян?
Об’єднання громадян – це добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод.
Об’єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) визнається політичною партією або громадською організацією.
Не визнаються об’єднанням громадян релігійні, кооперативні організації, об’єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо).
Які обмеження встановлює законодавство для громадських організацій?
Не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих громадських організацій забороняється у судовому порядку, коли їх метою є:
- зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави;
- підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав;
- пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму;
- розпалювання національної та релігійної ворожнечі;
- створення незаконних воєнізованих формувань;
- обмеження загальновизнаних прав людини.
Який статус можуть мати громадські організації, залежно від території своєї діяльності?
Громадські організації можуть мати всеукраїнський, місцевий та міжнародний статус.
Всеукраїнська громадська організація – організація, діяльність якої поширюється на територію всієї України і яка має місцеві осередки у більшості її областей.
Місцева громадська організація – організація, діяльність якої поширюється на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці або регіону. Територія діяльності самостійно визначається об’єднанням громадян.
Міжнародна громадська організація – організація, діяльність якої поширюється на територію України і хоча б однієї іншої держави.
Хто може бути засновником громадської організації?
Засновниками громадських організацій можуть бути громадяни України, громадяни інших держав, особи без громадянства, які досягли 18 років, а молодіжних та дитячих організацій – 15-річного віку.
Засновниками спілок об’єднань громадян є об’єднання громадян.
Хто може бути членом громадської організації?
Членами громадських організацій, крім молодіжних та дитячих, можуть бути особи, які досягли 14 років.
Громадські організації можуть не мати фіксованого індивідуального членства.
У діяльності громадських організацій у випадках, передбачених їх статутами, можуть брати участь колективні члени.
Ким приймається рішення про заснування громадської організації?
Рішення про заснування громадської організації приймається установчим з’їздом (конференцією) або загальними зборами.
Яким чином здійснюється офіційне визнання (легалізація) громадської організації?
Легалізація (офіційне визнання) громадських організацій здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об’єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
Хто здійснює легалізацію громадських організацій?
Легалізація всеукраїнських і міжнародних громадських організацій здійснюється Міністерством юстиції України, їх місцевих осередків та місцевих громадських організацій – Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими, районними, районними в містах Києві та Севастополі управліннями юстиції, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Які документи подаються до реєструючого органу для легалізації громадської організації шляхом повідомлення?
Для легалізації громадської організації шляхом повідомлення про її заснування до легалізуючого органу подається заява, підписана не менш як трьома засновниками громадської організації або її уповноваженими представниками. В заяві вказується прізвище, ім’я, по-батькові засновників громадської організації або їх уповноважених представників, рік народження, місце постійного проживання, назва організації і місцезнаходження центральних статутних органів, основна мета діяльності громадської організації. Підписи в заяві повинні бути завірені в установленому законом порядку.
Які документи подаються до легалізуючого органу для реєстрації громадської організації?
Для реєстрації об’єднання громадян до реєструючого органу подається заява, підписана не менш як трьома засновниками громадської організації або їх уповноваженими представниками.
До заяви додаються:
- статут (положення) в двох примірниках;
- протокол установчого з’їзду (конференції) або загальних зборів, які прийняли статут (положення);
- відомості про склад керівництва центральних статутних органів (із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, року народження, місця постійного проживання, посади (заняття), місця роботи);
- дані про наявність місцевих осередків, підтверджені протоколами конференцій (зборів);
- документ про сплату реєстраційного збору;
- відомості про засновників громадської організації або спілок громадських організацій (для громадян – із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, року народження, місця постійного проживання; для спілок громадських організацій – назви організації, місцезнаходження вищих статутних органів, а також з доданням копії документа про легалізацію).
Міжнародна громадська організація додатково подає документи, які підтверджують поширення її діяльності на території хоча б однієї іншої держави (довіреності, зобов’язання, протоколи, документи про легалізацію тощо).
Спілка громадських організацій додатково подає рішення центральних статутних органів громадських організацій про їх вступ до спілки.
У разі, коли у заяві як адреса постійно діючого центрального органу вказується домашня адреса фізичних осіб, до легалізуючого органу необхідно подати також завірену за місцем проживання згоду всіх осіб, що проживають за цією адресою на використання її як юридичної адреси організації.
Які вимоги ставляться до статуту громадської організації?
Статут громадської організації повинен містити:
- назву громадської організації (назва громадської організації визначається рішенням установчого з’їзду (конференції) або загальними зборами громадської організації і повинна складатись з двох частин – загальної та індивідуальної. Загальна назва (спілка, об’єднання, фонд, фундація, асоціація, товариство тощо) може бути однаковою у різних громадських організацій. Індивідуальна назва громадської організації є обов’язковою і повинна бути суттєво відмінною від індивідуальних назв зареєстрованих у встановленому порядку громадських організацій з такою ж загальною назвою. Громадська організація з повною назвою може мати скорочену назву, яка фіксується в установчих та статутних документах громадської організації), її статус та юридичну адресу;
- мету та завдання громадської організації;
- умови і порядок прийому в члени громадської організації, вибуття з неї;
- права і обов’язки членів (учасників) організації;
- порядок утворення і діяльності статутних органів організації, місцевих осередків та їх повноваження;
- джерела надходження і порядок використання коштів та іншого майна об’єднання, порядок звітності, контролю, здійснення господарської та іншої комерційної діяльності, необхідної для виконання статутних завдань;
- порядок внесення змін і доповнень до статутного документа організації;
- порядок припинення діяльності організації і вирішення майнових питань, пов’язаних з її ліквідацією.
У статуті можуть бути передбачені інші положення, що стосуються особливостей створення і діяльності громадської організації.
Статут (положення) громадської організації не повинен суперечити законодавству України.
Який розмір збору за реєстрацію громадських організацій?
За реєстрацію міжрайонних, районних, міських, сільських, селищних – п’ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За реєстрацію місцевих громадських організацій, а також місцевих осередків зареєстрованих всеукраїнських і міжнародних об’єднань громадян: міжобласних, обласних, Київських і Севастопольських міських – десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За реєстрацію всеукраїнських громадських організацій – двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За реєстрацію міжнародних громадських організацій – п’ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і 500 доларів США (за наявності ліцензії Національного банку) або еквівалент цієї суми у валюті України за курсом Національного банку на час сплати.
Один неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 17 грн.
Подаємо зразки примірних документів, які можуть бути корисними при реєстрації громадської організації: заява (додаток 1), статут організації (додаток 2), протокол загальних зборів засновників (додаток 3), відомості про засновників організації (додаток 4), відомості про склад керівництва центральних статутних органів (додаток 5), дані про місцеві осередки (додаток 6).
Консультація станом на 31 серпня 2001р.