Фабула справи: У квітні 2020 р. до ЕПЛ звернулися священники із Страдецької гори із проханням допомогти зберегти довкілля довкола паломницького центру через незаконні рубки в межах Страдчівського навчально-виробничого комбінату. Рубки зумовлені вилученням із земельної ділянки довжиною 2300 метрів та шириною 6 метрів для будівництва дороги не для лісогосподарських потреб, а для потреб піщаного кар’єру, що належить ТОВ «Керамбуд».
Чи відбулося у цій ситуації порушення екологічних прав? Якщо так, то яких? Чи можна захистити ці права?
Основний закон України визначає, що «права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави».1
Конституція України у статті 13 визначає, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. До природних ресурсів, зокрема, належать ліси, через які прокладається спірна дорога.
Ліс належить до державної власності, а отже через Страдчівський навчально-виробничого комбінат та Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства відбувається управління правом власності народу України. Таким чином, можна говорити, що у цій ситуації порушується право народу України на лісові ресурси, які у процесі будівництва дороги знищуються.
Про які ще права можна говорити у цій ситуації? Чи відбувається порушення у цій ситуації гарантованого громадянам України права на екологічну безпеку та підтримання екологічної рівноваги?2 Думаю, що так.
Адже екологічна безпека3 – це такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров’я людей шляхом дотримання встановлених процедур, норм та регламентів. Зокрема, проведення рубок на території понад 1 га передбачає проведення оцінки впливу на довкілля, якщо це рубка головного користування. Проте, що у нас саме така рубка стверджує отриманий лісорубний квиток.4 Крім того, території про які іде мова належать до особливо цінних – оскільки належать до інших природоохоронних територій – смарагдова мережа, частково водоохоронна зона річки Верещиця, територія Міжнародного біосферного резервату «Розточчя».
Стаття 50 гарантує право на безпечне для життя і здоров’я довкілля. Чи створюються загрози цьому праву шляхом порушенням порядок експлуатації лісових доріг? Якщо говорити що довкілля це цілісна екосистема, і будь-яке втручання у неї впливає на довкілля загалом, то будь-яке порушення природоохоронного законодавства потенційно створює загрози для безпечного для життя та здоров’я довкілля.
Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначає, у статті 9 серед екологічних прав громадян – право на здійснення загального і спеціального використання природних ресурсів, зокрема, лісових ресурсів, які були знищенні шляхом будівництва дороги.
Порушені права громадян у галузі охорони навколишнього природного середовища мають бути поновлені, а їх захист здійснюється в судовому порядку відповідно до законодавства України.
Саме тому ЕПЛ подала апеляційну скаргу на Ухвалу Львівського господарського суду від 4 листопада 2020 року, якою залишено позов Першого заступника керівника Городоцької місцевої прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства до відповідача 1: Товариства з обмеженою відповідальністю «Керамбуд» та до відповідача 2: Державного вищого навчального закладу Національний лісотехнічний університет України в особі структурного підрозділу Страдчівський навчально-виробничий лісокомбінат Державного вищого навчального закладу Національний лісотехнічний університет України, про визнання недійсним договору № 58/275 від 04.10.2019 без розгляду.
Із текстом апеляційної скарги можна познайомитись за посиланням.
Цією публікацією хочемо розпочати серію публікацій, які дозволять поєднати порушення екологічного законодавства та прав людини. Коли ми чуємо про права людини, то першими на думку спадають право на життя, право на власність тощо. Чи належить до прав людини – право на безпечне для життя та здоров’я довкілля? Що це право означає для нас, та як його можна захищати з огляду на право на захист такого права у суді, а також, на право на самозахист?5
Більше інформації:
Софія Шутяк, провідний юрисконсульт ЕПЛ, office@epl.org.ua
1 Стаття 3 Конституції України
2 Стаття 16 Конституції України
3 Стаття 50 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”
4 https://www.kmu.gov.ua/npas/80133524
5 Так, у ст. 19 Цивільного кодексу України, передбачено, що особа має право на самозахист свого цивільного права та права іншої особи від порушень і протиправних посягань. Самозахист є застосування особою засобів протидії, які не заборонені законом та не суперечать моральним засадам суспільства. Способи самозахисту мають відповідати змісту права, що порушене, характеру дій, якими воно порушене, а також наслідкам, що причинені цим порушенням. Способи самозахисту можуть обиратися самою особою чи встановлюватися договором або актами цивільного законодавства.