Справа: Барс (знищення собаки всупереч закону)
Регіон: Україна, Львів, Львівська область
Суть справи: Захист тварин
Сторони: Галина Шелевій, клієнтка ЕПЛ – позивач, службові особи Ветеринарного відділу Львівської міської ради – відповідач
Суть проблеми: Відшкодування моральної шкоди за незаконне знищення собаки
Основні факти:
ЕПЛ працював над справою про відшкодування моральної шкоди за незаконне знищення собаки. Ця справа розглядалася у судовому порядку. Клієнтка вимагала відшкодування моральної шкоди за те, що службові особи Ветеринарного відділу Львівської міської ради незаконно знищили її собаку. Це був цікавий та гучний судовий процес.
12 червня 2001 року безпородний собака на кличку “Барсик”, улюбленець сім’ї Галини Шелевій, втік на вулицю і додому так і не повернувся.
Згодом Галина дізналася, що спеціалізована служба відловила безпритульних собак, серед яких був і Барсик. Щоб повернути собаку, працівники служби порадили їй звернутись в Ветеринарний відділ Департаменту житлового господарства Львівської міської ради.
Звернення у Ветеринарний відділ не дало бажаного результату — на власницю собаки лише накричали, і потрібного дозволу на повернення собаки не дали через відсутність необхідних документів.
Коли Галина Шелевій знову прийшла у відділ 14 червня, вже з усіма документами, що підтверджують її права на собаку, де її повідомили, що всі її прагнення повернути собаку не мають змісту, його знищили напередодні, на наступний день після відлову.
Галина Шелевій звернулася за допомогою до БФ “Екоправо-Львів”.
Відповідно до чинного законодавства, такого права службові особи Ветеринарного відділу не мали. Знищивши собаку на наступний день після відлову, вони порушили Правила тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктах Української РСР, затверджені 17 червня 1980 року, відповідно до яких відловлені собаки протягом трьох днів тримаються на карантинних площадках пунктів відлову і можуть бути повернуті власникам з дозволу ветеринарної установи після пред’явлення реєстраційного посвідчення та оплати вартості і витрат на відлов і тримання (п. 18 Правил). Саме цей 3-денний термін покликаний гарантувати право власника тварини на її повернення, навіть якщо ним допущено порушення щодо утримання тварини.
Своїми діями службові особи ветеринарного відділу порушили також Правила утримання собак у місті Львові, затверджені рішенням виконкому Львівської міської ради від 6 листопада 1998 року.
З допомогою юристів БФ “Екоправо-Львів” Галина Шелевій звернулася до суду з позовною заявою про визнання дій службових осіб Ветеринарного відділу Львівської міської ради неправомірними, а також про відшкодування заподіяної їй моральної шкоди.
Під час судових засідань по справі відповідачі не змогли пояснити, чому вони знищили собаку до встановленого законодавством строку; водночас, запевняли усіх, що роблять благе діло для міста.
Справа Галини Шелевій стала своєрідним прецедентом – суд задовольнив вимоги позивачки, визнав дії службових осіб Ветеринарного відділу Львівської міської ради незаконними та стягнув з відповідача 600 грн. моральної шкоди, тим самим засвідчивши необхідність та доцільність боротися з існуючими порушеннями. Ця справа привернула увагу громадськості як у Львові, так за її межами, зацікавило засоби масової інформації
Справа підняла не тільки проблему порушення прав власників собак, але й проблему жорстокого поводження з тваринами. Було порушено питання доцільності знищення відловлених собак, адже існують інші способи більш гуманного поводження з безпритульними тваринами — наприклад, створення притулків, стерилізація, передача іншим власникам. Тварини не повинні нести відповідальність за помилки чи безвідповідальне ставлення своїх власників. Саме ці ідеї було закладено у Правилах утримання собак у м.Львові, які розроблялись за участі громадських організацій, які працюють у сфері захисту тварин, а також за участі спеціалістів ЕПЛ.