Справа: Газопровід «Ялта-Форос-Севастополь»
Регіон: Крим
Суть справи: Збереження об’єкту природно-заповідного фонду
Основні факти:
В червні 2005р. року нам стало відомо, що державне акціонерне товариство “Чорноморнафтогаз” здійснює будівництво газопроводу Ялта-Форос-Севастополь, в тому числі на території Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника без погодження та затвердження проектної документації, без позитивного висновку державної екологічної експертизи та з порушенням природоохоронного та лісового законодавства.
У червні 2005р. ДАК “Чорноморнафтогаз” звернувся до Державної служби заповідної справи щодо погодження місця розташування газопроводу Ялта-Форос-Севастополь, при тому, що ще у серпні 2004р. екс-Прем’єр-міністр Янукович В.Ф. розпорядженням від 25.08.04р. №596–р виділив 40 млн. гривень для фінансування будівництва газопроводу Ялта-Форос-Севастополь. За інформацією ДАК “Чорноморнафтогаз” станом на 20.09.2004р., будівництво розпочалося в вересні і до грудня 2004р. планувалося провести газопровід через плато Ай-Петрі та спустити його на південний берег в присілок Веселе.
Таким чином, фінансування будівництва та будівельні роботи велися навіть без погодження місця розташування газопроводу.
На час видання Розпорядження КМУ від 25.08.04р. №594-р про фінансування будівництва газопроводу, проектна документація на будівництво не було погоджена, не було висновку комплексної державної експертизи, не було затверджено проект будівництва газопроводу Кабінетом Міністрів України.
Проект будівництва не проходив ні державної екологічної експертизи, ні відповідно комплексної державної експертизи, а знаходиться на стадії погодження місця розташування газопроводу державними органами в той час, як будівництво вже ведеться.
Такі дії суперечать ч.3 ст.39 та Закону України “Про екологічну експертизу” та ст.29 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, якими забороняється реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи. Екологічної експертизи проект будівництва не проходив, тому фінансування і будівництво газопроводу є порушенням законодавства та може спричинити значну шкоду довкіллю та об’єкту природно-заповідного фонду – Ялтинському гірсько-лісовому природному заповіднику .
Для проведення будівництва газопроводу, ДАК “Чорноморнафтогаз” в листопаді 2004р. отримав погодження Державної служби заповідної справи на проведення вирубки дерев на території Оползнівського лісництва Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника.
Проведення рубок на території природного заповідника та будівництво газопроводу є неприпустимими та незаконними, так як це суперечить цільовому призначенню заповідника, порушує природний розвиток процесів та явищ та створює загрозу шкідливого впливу на його природні комплекси та об’єкти (ст.16 Закону України “Про природно-заповідний фонд”). Крім того, на території заповідника заборонено будівництво споруд, шляхів, лінійних та інших об’єктів транспорту і зв’язку, не пов’язаних з діяльністю природних заповідників (ч.2 ст. 16 Закону України “Про природно-заповідний фонд”).
Згідно статті 53 Лісового кодексу, у лісах заповідників, заповідних і рекреаційних зон національних природних і регіональних ландшафтних парків, пам’яток природи, заповідних урочищ у виняткових випадках можуть проводитись санітарні рубки, рубки, пов’язані з реконструкцією малоцінних деревостанів та влаштуванням протипожежних розривів, лише на підставі наукового обгрунтування і за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.
Проведення рубок, пов’язаних з будівництвом газопроводу не підпадає під види рубок, які у виняткових випадках можуть дозволятися на території природних заповідників. Тому погодження рубок Державною службою заповідної справи є незаконним.
ЕПЛ звернувся зі скаргами до Генеральної прокуратури, Кабінету Міністрів України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища України.
Нам повідомили, що будівельні роботи припинено, а «Чорноморнафтогазу» нараховано суму збитків за прокладання газопроводу територією заповідника, а матеріали про порушення скеровано в прокуратуру.
«Чорноморнафтогаз» подав робочий проект газопроводу на комплексну експертизу, в рамках якої Міністерство проводило державну екологічну експертизу. Матеріали ОВНС робочого проекту були надані громадськості на коментування в Орхуському центрі.
ЕПЛ надіслало Міністерство свої зауваження до матеріалів ОВНС, в яких висловило недопустимість спорудження газопроводу по території Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника.
Як наслідок, Міністерство винесло висновок державної екологічної експертизи від 02.11.2005р. №303, яким негативно оцінило документацію робочого проекту на будівництво газопроводу по варіанту, що проходить через об’єкт природно-заповідного фонду.