Справа: оскарження рішення КМУ про затвердження Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року
Регіон: Україна, Київ
Суть справи: захист інтересу ЕПЛ, який полягає у дотриманні екологічного законодавства, зокрема проведенні екологічної оцінки програми, а також захист порушеного права ЕПЛ на участь громадськості в процесі прийнятті такої програми.
Судова справа: про визнання протиправною бездіяльності Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Кабінету Міністрів України під час розроблення та схвалення Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 552-р «Про схвалення Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року».
Сторони: позивач – МБО «Екологія-Право-Людина», відповідач 1 – Кабінет Міністрів України, відповідач 2 – Міністерство енергетики і вугільної промисловості України, третя особа на стороні відповідачів – ПАТ «Укргідроенерго».
Суть проблеми: держава не залучає громадськість та не враховує екологічні ризики під час стратегічного планування розвитку певної галузі економіки, в даному випадку – гідроенергетики, хоча цього вимагає водночас і національне законодавство, і європейське, яке Україна апроксимувала на виконання Угоди про асоціацію.
Основні факти:
13 липня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 552-р, яким схвалив Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року (надалі – програма).
Однак при розробці та прийнятті цієї Програми не було дотримано процедури, передбаченої для прийняття таких програм, зокрема:
Не проведено державної екологічної експертизи програми.
Не проведено стратегічної екологічної оцінки програми.
Не забезпечено участь громадськості в прийнятті рішення про схвалення програми.
Наведені вище обставини порушили законний інтерес ЕПЛ, який полягає у дотриманні екологічного законодавства, зокрема проведенні екологічної оцінки програми, а також право ЕПЛ на участь громадськості в процесі прийняття такої програми.
На момент розроблення та схвалення програми діяв Закон України «Про екологічну експертизу». Відповідно до ст. 14 цього закону, державній екологічній експертизі підлягають, зокрема, проекти розвитку окремих галузей економіки. Відповідно до ст. 4, метою екологічної експертизи є запобігання негативному впливу антропогенної діяльності на стан навколишнього природного середовища та здоров’я людей, а також оцінка ступеня екологічної безпеки господарської діяльності та екологічної ситуації на окремих територіях і об’єктах.
Окрім того, 01 березня 2016 року набув чинності для України Протокол про стратегічну екологічну оцінку до Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті» (надалі – Протокол). Як зазначено в ч. 2 статті 4 Протоколу, стратегічна екологічна оцінка проводиться, серед іншого, стосовно планів і програм, які готуються для енергетики.
Обидві ці процедури і порядок проведення державної екологічної експертизи, і порядок проведення стратегічної екологічної оцінки передбачають участь громадськості. Проте, оскільки такі оцінки не проводилися, громадськість не була залучена до прийняття Програми і навіть не здогадувалася про таке рішення.
30 грудня 2017 року ЕПЛ звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною бездіяльність Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Кабінету Міністрів України під час розроблення та схвалення Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 552-р.
07 лютого 2018 року Окружний адміністративний суд м. Києва виніс рішення, яким відмовив ЕПЛ в задоволенні позову. На думку суду, оспорювана Програма розвитку гідроенергетики на період до 2026 року, затверджена розпорядженням КМУ № 552-р від 13.07.2016, жодним чином не порушує прав та інтересів позивача.
Не погоджуючись з таким рішенням, ЕПЛ подала апеляцію. Проте Київський апеляційний адміністративний суд повністю підтримав рішення суду першої інстанції.
На даний час справа перебуває на стадії касації.
З рішеннями суду можна ознайомитися за посиланням:
рішення першої інстанції – http://reyestr.court.gov.ua/Review/72562931
рішення апеляції – http://reyestr.court.gov.ua/Review/74328464