Справа: ТзОВ «Яблуневий дар» Захист права громадян на чисте і безпечне для життя атмосферне повітря
Регіон: Україна, Львівська область, м. Городок
Суть справи: Скасування дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Львівській області товариству з обмеженою відповідальністю «Яблуневий дар» з порушенням процедури видачі таких дозволів.
Мета: Захист права мешканців м. Городок на чисте повітря шляхом зобов’язання ТзОВ «Яблуневий дар» дотримуватися вимог природоохоронного законодавства.
Сторони: Позивач: МБО «Екологія-Право-людина», відповідач: Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області, третя сторона, яка не заявляє самостійних вимог, – ТзОВ «Яблуневий дар».
Суть проблеми:
У грудні 2011 року до ЕПЛ звернулися мешканці м. Городок з метою захисту їхнього права на безпечне для життя і здоров’я довкілля, яке порушується ТзОВ «Яблуневий дар». З метою зібрати документи, які надають ТзОВ «Яблуневий дар» право здійснювати виробничу діяльність, ЕПЛ звернулася до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Львівській області (далі – Управління) із запитом про надання копії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Отримавши копію такого дозволу та ознайомившись із ним та з іншими документами, ЕПЛ дізналася про те, що останній був виданий із порушенням процедури видачі таких дозволів, а саме без погодження із відповідним територіальним органом санітарно-епідеміологічної станції. З підстав недотримання природоохоронного законодавства при видачі дозволу на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря ЕПЛ звернулася в суд з проханням визнати такий дозвіл незаконним.
Основні факти:
17 вересня 2007 року відповідач, реалізовуючи свої повноваження, передбачені п. 4.6 Положення «Про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого Наказом Міністерства навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 р. за № 548 та абз. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», видав ТзОВ «Яблуневий дар» дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 4620910100-2 (далі – Дозвіл).
Проте оскаржуваний дозвіл видано відповідачем з порушенням вказаної вище норми ЗУ «Про охорону атмосферного повітря», а саме без погодження із відповідним територіальним органом санітарно-епідеміологічної станції.
Відповідно до абз. 5 ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я.
Відповідно до п. 5 «Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців, які отримали такі дозволи», (далі – Порядок), затвердженого Постановою КМУ від 13 березня 2002 р. N 302 суб’єкт господарювання для отримання дозволу подає до територіального органу Мінприроди та установи державної санітарно-епідеміологічної служби у письмовій та в електронній формі документи, підготовлені відповідно до затвердженої Мінприроди Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців (Далі – Інструкція), а також вміщує в місцевих друкованих засобах масової інформації повідомлення про намір отримати дозвіл із зазначенням адреси місцевої держадміністрації, до якої можуть надсилатися зауваження громадських організацій та окремих громадян.
Відповідно до п. 6 Порядку установа державної санітарно-епідеміологічної служби розглядає заяву та документи на отримання дозволу протягом 30 календарних днів з дати надходження документів та у разі відсутності зауважень готує висновок щодо видачі дозволу, який надається суб’єкту господарювання.
З оскаржуваного дозволу видно, що він виданий за наявності висновку санепідемслужби Городоцького району від 06.07.2007 року № 21/1 (далі – Висновок СЕС).
Проте, як зазначається в п. 5 цього висновку, ТзОВ «Яблуневий дар» подало до санепідемслужби Городоцького району не документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, передбачені в Розділі 2 Інструкції, а звіт по інвентаризації викидів забруднюючих речовин та розрахунок очікуваних приземних концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі від стаціонарних джерел.
Згідно п. 1.3 Інструкції документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців (далі – Документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів), є невід’ємною частиною заяви на отримання дозволу на викиди.
Звіт з інвентаризації стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря – це лише один із документів, в яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин. Тому висновок СЕС, виданий на підставі санітарно-епідеміологічної експертизи звіту з інвентаризації викидів забруднюючих речовин та розрахунок очікуваних приземних концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі від стаціонарних джерел, не є належним висновком в розумінні п. 6 Порядку, який потрібний для отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря.
Таким чином, Державне управління ОНПС в Львівській області видало ТзОВ «Яблуневий дар» Дозвіл на викиди № 4620910100-2 на підставі висновку санепідемстанції, який не міг лягти в основу його видачі, тобто фактично без належного висновку.
Факт видачі Дозволу на викиди без позитивного висновку СЕС також встановлено під час перевірки цього підприємства санепідемстанцією Львівської області та зафіксовано у приписі № 5478/01 від 06.10.11 року, скерованому обласною СЕС ТзОВ «Яблуневий дар». Відповідно до п. 2 цього припису ТзОВ «Яблуневий дар» зобов’язано розробити у ліцензованій організації документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів для отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та подати їх на державну санітарно-епідеміологічну експертизу. Строк виконання припису сплив 1 травня 2012 року.
На підставі вищенаведених доводів 1 червня 2012 року ЕПЛ подала адміністративний позов, в якому просила суд визнати незаконним Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий ТзОВ «Яблуневий дар».
На попередньому судовому засіданні, яке відбулося 12 липня 2012 року суд залучив до справи ТзОВ «Яблуневий дар» в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог. Для того, аби надати новозалученій стороні час для ознайомлення з матеріалами справи, судовий розгляд призначено на 04 вересня 2012 року.