Починаючи з червня 2014 року, ЕПЛ веде моніторинг стану територій природно-заповідного фонду Донецької та Луганської областей у зв’язку з війною. Більшість перевірених фактів висвітлюються на сайті ЕПЛ у тематичних розділах новин1 та досліджень2. Експертами ЕПЛ було опубліковано понад 20 матеріалів у збірках наукових праць та тезах конференцій, що присвячені вивченню долі заповідних територій в роки війни.
Фахові дослідження в цей період, які було проведено на заповідних територіях підконтрольних або звільнених земель, здійснювали самі працівники заповідників або громадськість. Зокрема, варто відзначити сміливе натурне обстеження низки заповідних об’єктів в АТО поведене УГСПЛ3. У той же час, за останні 4 роки, ні центральні органи виконавчої влади, ні органи місцевого самоврядування не організували жодного самостійного дослідження цієї проблеми.
Ще в перший рік війни ми пропонували утворити спеціальний підрозділ в одному з ЦОВВ, що відстежував би і накопичував знання про втрати, яких зазнало довкілля внаслідок військових дій. Проте, на жаль, достатнього інтересу держави до цього питання досі не виникло.
Донецька область
Донеччина – саме та частина України, де на початку ХХ століття було організовано майже всі перші заповідники. Унікальні природні пам’ятки та ендемічні оселища привертали увагу науковців і природоохоронців ще здавна. Зокрема, увага до крейдової флори Придінців’я, Кам’яних могил, Святих гір і приазовських кіс здавна була особлива серед науковців-біологів. Відколи ці території отримали заповідний статус, про них було опубліковано понад 2000 наукових статей4.
На момент окупації частини території Донеччини у 2014 році, в області було створено 117 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею біля 92 тис. га. 40 з них повністю або частково опинилися на окупованій території (23 тис. га)5, що складає 25,2 %. З них 12 територій (96,4% всіх площ ПЗФ, що попали в окупацію) тим чи іншим чином постраждали від військових дій. Наприклад, практично повністю згорів регіональний ландшафтний парк «Донецький кряж».
Проте втрати є і в природно-заповідних територіях підконтрольних Україні районів області. Зокрема, всі найбільші за площею території природно-заповідного фонду підконтрольної частини Донеччини опинились якщо не на лінії розмежування, то на звільнених територіях, і всі зазнали ушкоджень під час бойових дій. Загалом таких об’єктів нам відомо 17 (39 тис. га), що становить 45,5 % ПЗФ підконтрольної частини Донеччини (за площею). Так, бої відбувалися на території відділень Українського степового природного заповідника «Крейдова флора» та «Кальміуське», у національних парках «Святі гори» і «Меотида». Жодних заходів з реабілітації території або компенсації втрат не відбувалося.
Особливе місце посідає національний природний парк «Меотида», територія якого розірвана лінією фронту навпіл. Сьогодні «Меотида» – єдина установа природно-заповідного фонду, що покинула окуповану територію. Працівники парку виїхали з окупованого Новоазовська. Новий офіс парку був створений у м. Урзуф у 2015 році та обладнаний офісною технікою і меблями завдяки благодійній акції, організованій нами у листопаді 2015 року. Лише цього року парк отримав державні кошти для покупки власного приміщення на підконтрольній Україні території.
На превеликий жаль, національний парк страждає не лише від військових дій. Найцінніша частина парку із найбільшими в Європі колоніями рідкісних навколоводних птахів зазнала пошкоджень внаслідок «військових навчань» в самопроголошеній «ДНР». У результаті колонії птахів покинули територію НПП. Окупанти перетворили цю частину національного парку в центр незаконного рибного промислу.
З іншого боку фронту, на підконтрольній Україні території, національний парк страждає від військ ЗСУ. На його території без жодних дозволів6 розміщені військові частини і навіть два військові полігони. Як ми повідомляли, найбільшу скелю парку, у його найвіддаленішій від фронту частині, повністю розбили гранатометами. Півтора роки боротьби за припинення навчань в національному парку нічого не дали.
Надзвичайною втратою також є окупація центральної адміністрації Українського степового природного заповідника (відділення «Хомутовський степ»), в якому зберігались архіви, гербарії, документація та бібліотека заповідника, починаючи з 1926 року. Завдяки цим матеріалам, заповідник лишався унікальною територією України, де моніторинг довкілля безперервно вівся протягом 89 років. За неофіційними даними окупанти знищили всі ці інтелектуальні цінності.
Одним із головних питань, яке постає в темі заповідних територій і війни – обчислення збитків. Методика такого обчислення до цього часу не опрацьована. Крім того, в переважній більшості випадків неможливо провести натурні обстеження та вимірювання, щоб зафіксувати обсяг порушення. Для прикладу, нами було обчислено вартість дерев, що згоріли в РЛП «Донецький кряж», і сума збитків за статтею знищення дерев склала близько 14 мільярдів гривень. Якщо ж рахувати всі пошкоджені площі всіх територій ПЗФ і, зокрема, враховувати знищення видів, занесених до Червоної книги України, то цю суму можна сміливо збільшувати на порядки. Така сума збитків суттєво перевищить вартість матеріальних втрат, нанесених війною. На жаль, умов для висунення відповідного позову до окупантів поки немає. Але й держава досі не починає цікавитися цим питанням, поки примножуються наявні збитки.
Тут важливо нагадати, що в межах окупованої Донеччини знаходяться 5 ділянок, включених до Смарагової мережі Європи, створення якої відбувається в Україні на виконання Бернської конвенції. Всі вони також зазнали пошкодження.
На превеликий жаль, пошкодження заповідних територій війною і їхня окупація призводять до прогресування негативних процесів. Наявність великої кількості вирв від розривів снарядів7 призвела не лише до фізичного знищення рослинності, а й до значного хімічного забруднення. Така зміна хімічних показників грунтів виявилася привабливою для низки агресивних рослин-інтродуцентів, що стало причиною їхнього значного поширення в зоні бойових дій, зокрема і в багатьох заповідних об’єктах.
Частково збитки, нанесені природно-заповідному фонду, можна компенсувати створенням нових природоохоронних територій. Дійсно, в останні дні 2017 року та на початку 2018 року на Донеччині створено 30 нових територій природно-заповідного фонду, загальною площею 4090 га (0,16 % підконтрольної Україні території)8. Планується створення нових заповідних територій у найближчі місяці.
Серед нереалізованих намірів збільшення природно-заповідного фонду області – розширення НПП «Меотида», створення надзвичайно цінних заказників «Зміїна гора» поряд з м. Краматорськ, «Сидорівський» біля м. Слов’янськ та низки заказників у Нікольському районі.
Особливо вагомою є пропозиція щодо створення нових територій ПЗФ на непідконтрольних територіях. Втрата діючих державних органів на цій території призвела до запровадження законодавства про військово-цивільні обласні державні адміністрації, до повноважень голів яких входить також прийняття рішень щодо оголошення територій та об’єктів ПЗФ місцевого значення та погодження створення територій та об’єктів ПЗФ загальнодержавного значення. Так, вже зараз експертами-біологами підготовлено матеріали для створення українською владою на непідконтрольних територіях нових заповідних об’єктів, зокрема – РЛП «Скелевий» та НПП «Кальміуський», що має включити всю долину (каньйон) р. Кальміус на площі біля 42 тисяч гектарів.
Луганська область
Як виявилося, ситуація у двох областях, яких торкнулася війна, є дуже відміною.
Луганщина – одна з областей України, що містять найбільше територій, які знаходяться у природному стані. Близько половини її площі займають степи, заплави річок, крейдяні відслонення та ліси. Найдавніші заповідники тут були створені ще у 1928 році («Стрільцівський степ», «Провальський степ»). На момент окупації частини території Луганщини у 2014 році, в області було створено 195 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею біля 85 тис. га. 79 з них опинилися на окупованій території (20,3 тис. га)9, що складає 23,8 % площі ПЗФ Луганщини . З них 35 територій (73% всього окупованого ПЗФ) тим чи іншим чином постраждали від військових дій. Зокрема, майже всі ці об’єкти згоріли під час пожеж, викликаних військовими діями.
На підконтрольній території також є постраждалі від війни території та об’єкти ПЗФ. Загалом 35 об’єктів загальною площею 10,4 тисяч гектарів. Майже всі вони розміщені в заплавних лісах вздовж р. Сіверський Донець. Враховуючи, що ця територія переважно не розмінована і знаходиться вздовж лінії розмежування, уявити ліквідацію пошкоджень або попередження нових пошкоджень, поки важко. Ще низка територій ПЗФ північної частини Луганщини пошкоджена під час будівництва фортифікаційних споруд ЗСУ. У м. Станиця-Луганська, що також знаходиться у сірій зоні, розміщено адміністрацію Луганського природного заповідника. Центральне відділення заповідника, розміщене тут, закрите для відвідування (в т. ч. його працівниками).
Особливістю проблематики ПЗФ Луганщини в зоні АТО є неконтрольований видобуток вугілля відкритим способом. Деякі кар’єри разом із відвалом породи тягнуться на десятки кілометрів. Такий видобуток масово розвивається на Донецькому Кряжі, на півдні Луганської області. Вже пошкоджені майже всі найбільші за площею заказники цього регіону: «Іллірійський», «Блоріченський», «Першозванівський», «Перевальський» і «Міусинське узгір’я».
Аналогічно із Донецькою областю, на Луганщині зазнали пошкодження усі 9 територій Смарагдової мережі, що потрапили до меж окупованої території.
ЕПЛ починає новий цикл досліджень змін стану природно-заповідного фонду і біорізноманіття України у зв’язку із військовими діями на сході України. Експерти ЕПЛ готові до співпраці із жителями окупованих територій, іншими експертами, а також журналістами. Просимо звертатися за нашими контактами.
Контакти:
Олексій Василюк, еколог ЕПЛ
Катерина Норенко, аналітик ЕПЛ
Алла Войціховська, еколог ЕПЛ
(032) 255 76 82
3 https://helsinki.org.ua/publications/na–mezhi–vyzhyvannya–znyschennya–dovkillya–pid–chas–zbrojnoho–konfliktu–na–shodi–ukrajiny/
4 Природно-заповідний фонд Донецької області: бібліографічний покажчик літератури /Упор. Василюк О. В., Ластікова Л. М. / Серія: «Conservation Biology in Ukraine». – Вип. 8. – К:,LAT & K, 2018 – 216 с.
5 При розрахунках враховано, що Національний природний парк «Меотида» лише частково опинився на окупованих землях, куди відійшло 9031,3 га території, а 11689,6531 га залишились підконтрольними Україні.
9 При розрахунках враховано, що Національний природний парк «Меотида» лише частково опинився на окупованих землях, куди відійшло 9031,3 га території, а 11689,6531 га залишилися підконтрольними Україні.