Регіон: Закарпатська та Івано-Франківська області
Суть справи: Захист особливо цінної території, льодовикових озер, об’єкта Смарагдової мережі, водно-болотних угідь від забудови гірськолижним туристичним комплексом «Свидовець»
Суть проблеми:
У травні 2017 року Рахівська та Тячівські РДА прийняли розпорядження, якими затвердили детальний план території та визначили функціональне призначення близько 14 тис. га під рекреаційне використання, з них під забудову до 1400 м.кв., із вилученням та вирубкою 430 га лісів для спорудження витягів та всієї інфраструктури курорту (площа забудови 50 000 м2), площа проектованих доріг 90 км, протяжність витягів – 53 км.
Запроектовані під розташування комплексу земельні ділянки знаходяться за межами населених пунктів, Згідно із детальним планом, на території туристичного комплексу „Свидовець” планується спорудження 23 підвісних пасажирських канатних доріг різної конструкції та довжини (від парно- крісельної до фунікулерного типу), облаштування 230 км лижних трас відповідно до встановлених класифікаторів складності, із 100 % осніженням. Це надасть можливість забезпечити інфраструктурою зимових атракцій комплексу– 22 000 осіб одночасно.
Їх розташування охоплює основні долини річок: Чорна Тиса, Довжана, Станислав.
Детальні плани територій розроблені із грубим порушенням національного законодавства, так і міжнародного та без належної оцінки впливу на довкілля.
Зокрема, на території Свидовецького масиву трапляються 42 види рослин і 51 вид тварин Червоної Книги України (2009), популяції яких можуть зникнути внаслідок інвестиції. Загалом 93 види Червоної Книги України й ще десятки видів із регіональних та міжнародних червоних списків опиняться під загрозою внаслідок реалізації проекту. Планований масштабний антропогенний вплив на ці території, які охоплюють унікальні оселища рідкісних ендемічних, реліктових, аркто-альпійських та погранично-ареальних видів флори та фауни несе загрозу знищення цієї унікальної природоохоронної території, яка у 2016 році була оголошення Смарагдовою територією.1
Свидовець унікальна територія Закарпатської області, оскільки тут є гірські болота Закарпаття. Крім того, на Свидовці беруть початок три ріки, які формують міжнародний басейн річки Тиса.
Більше детально про існуючі проблеми у статтях:
Стратегічна екологічна оцінка та детальні плани територій. Розбираємося в тонкощах нового законодавства:
https://day.kyiv.ua/uk/blog/suspilstvo/strategichna–ekologichna–ocinka–ta–detalni–plany–terytoriy;
Горам теж потрібен закон. Чому важливо мати якісні детальні плани території та не варто поспішати з ОВД. Приклад Свидовця:
https://day.kyiv.ua/uk/article/tema–dnya–cuspilstvo/goram–tezh–potriben–zakon;
Свидовець: влада «забула» про дію деяких законів?
https://day.kyiv.ua/uk/blog/suspilstvo/svydovec-vlada-zabula-pro-diyu-deyakyh-zakoniv;
Як не втратити перлини Карпат: цінні гірські території Свидовець і Боржава
https://eco.rayon.in.ua/topics/521094-yak-ne-vtratiti-perlini-karpat-tsinni-girski-teritorii-svidovets-i-borzhava
Захист на національному рівні:
1.Судовий процес щодо оскарження ДПТ спорудження курорту Свидовець.
Позовні вимоги стосуються скасування розпорядження Рахівської та Тячівської РДА у зв’язку із порушенням процедури громадського обговорення ДПТ, процедури розробки містобудівної документації на місцевому рівні, відсутність проходження стратегічної екологічної оцінки цих документів.
Рішення першої інстанції (позов задоволено): http://reyestr.court.gov.ua/Review/71714520;
Рішення апеляційної інстанції (скасовано рішення суду першої інстанції): http://reyestr.court.gov.ua/Review/73842742;
Рішення КАС ВС (справу повернуто на новий розгляд до суду першої інстанції): https://reyestr.court.gov.ua/Review/100079348;
Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду (позов задоволено): https://reyestr.court.gov.ua/Review/105461324);
Станом на 2022 рік, Колегія суддів Закарпатського окружного адміністративного суду 19 липня 2022 року ухвалила рішення, яким визнала протиправними та скасувала Розпорядження голови Тячівської РДА від 31.05.2017 року № 214 “Про затвердження детального плану території” та Розпорядження голови Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області від 15.05.2017 року №135 “Про затвердження детального плану території туристично-рекреаційного комплексу “Свидовець” за межами населених пунктів».
Відповідачі подали апеляційну скаргу до 8ААС. 15 грудня відбулося останнє судове засідання 8ААС (Львів), на якому розглядалася апеляційна скарга Рахівської та Тячівської РДА, апеляційний суд вирішив задоволити апеляційні скарги Тячівської та Рахівської РДА, скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити позивачам у позові. Повний текст рішення вже доступний в реєстрі: https://reyestr.court.gov.ua/Review/107901830. Позивачі звернулися із касаційними скаргами до Верховного суду. Ухвалою від 25 січня 2023 року ВС відкрив касаційне провадження за касаційною скаргою позивачів та Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.12.2022 у справі № 807/1314/17 і вирішив витребувати з Закарпатського окружного адміністративного суду справу № 807/1314/17. Ухвала суду доступна тут: https://reyestr.court.gov.ua/Review/108594094.
2. Процедура оцінки впливу на довкілля проекту будівництва туристичного комплексу Свидовець.
У 2018 році було подано Повідомлення про плановану діяльність, в рамках початку процедури ОВД курорту: https://tyachiv-rda.gov.ua/news/549-ocnka-vplivu-na-dovkllya-turistichnogo-kompleksu-svidovec.html
Захист на міжнародному рівні:
Звернення до Бернської конвенції щодо захисту особливо цінних територій Свидовецького масиву.
1 http://natura2000.eea.europa.eu/Emerald/SDF.aspx?site=UA0000259&release=2;
2 http://ecozakarpat.gov.ua/?page_id=61;
Відео ресурси:
Онлайн дискусія “Цінні гірські території Свидовець і Боржава: як зберегти перлини Карпат”, 9 червня 2022 р.
https://www.youtube.com/watch?v=asM2aqKlHBI
Сталий розвиток Карпат VS масштабні гірськолижні курорти Буковель та Свидовець, 16 лютого 2022
https://www.youtube.com/watch?v=P47Ffhqn09A
Онлайн дискусія Яке майбутнє у Свидовецького гірського масиву? 15 грудня 2021
https://www.youtube.com/watch?v=9CGyR-nXPP8