Цими днями мережу сколихнуло фото кількох молодиків у формах, що позували поблизу тіла мертвого ведмедя/ведмедиці зі зброєю у руках. Із побаченого на фото, користувачі мережі зробили висновок, що тварину вбито в ході полювання, яким займались чоловіки, що на фото. Більше того, було проведено опитування місцевого населення, а отримана інформація дає підстави вважати, що тварина була вбита в результаті незаконного полювання, організованого та здійсненого посадовими особами Державної прикордонної служби України (далі – ДПС України), а організація таких незаконних полювань у межах природно-заповідного фонду носить системний характер1.
Щодо обставин справи. 14 квітня 2023 р. Західне регіональне управління ДПСУ опублікувало відео та інформацію про ведмедицю з двома ведмежатами, яка оселилася неподалік місця прикордонного наряду відділу “Стужиця” Чопського загону. 16 квітня староста села Домашин повідомив керівника відділення та адміністрацію Костринського ПНДВ Ужанського НПП про появу малого ведмежати без ведмедиці. Було вирішено вилучити ведмежа для уникнення його загибелі. Співробітники відділу державної охорони природо-заповідного фонду забрали ведмежа до Великого Березного і передали його провідному науковому співробітнику Парку. На наступний день тварина була тимчасово переміщена до реабілітаційного центру бурого ведмедя в Національному природному парку “Синевир” за рішенням Департаменту природно-заповідного фонду та біорізноманіття Міндовкілля України, з метою подальшого трансферу до європейських центрів, що мають досвід реабілітації ведмежат, та повернення їх до дикої природи. Згода на це вже отримана від грецької недержавної організації «ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ – ARCTUROS». В даний час тварина перебуває під опікою в реабілітаційному центрі бурого ведмедя НПП “Синевир”. Системний аналіз наявних даних дає змогу вказувати, що мова йде про одне й те саме ведмежа. Доля другого ведмежати поки невідома МБО «Екологія-Право-Людина».
За даними українського суспільно-політичного інтернет-ЗМІ “Українська правда”, отримано інформацію щодо можливої причетності посадових осіб Державної прикордонної служби України до організації та проведення незаконного полювання за лінією інженерно-технічних споруд на землях природно-заповідного фонду на постійній основі”, – заявили в Ужанському національному природному парку Великоберезнянського району Закарпатської області.
У свою чергу прикордонники спростували звинувачення, хоча і підкреслили, що проводять розслідування. За їхньою інформацією, дійсно, у квітні на ділянці прикордонного підрозділу “Кам’яниця” Чопського загону прикордонники виявили труп самця ведмедя, про що свідчить відповідний акт.
Наразі керівництво Чопського прикордонного загону проводить службове розслідування, за участі Нацполіції та Кам’яницького лісництва.
Можлива кримінально-правова кваліфікація вчиненого.
Найбільш ймовірно, що у діянні із вбивства цієї ведмедиці буде наявним один із складів кримінального правопорушення, що передбачаються частинами 1 та 2 Кримінального кодексу України (далі – КК України):
«1. Порушення правил полювання, якщо воно заподіяло істотну шкоду, а також незаконне полювання в заповідниках або на інших територіях та об’єктах природно-заповідного фонду, або полювання на звірів, птахів чи інші види тваринного світу, що занесені до Червоної книги України, караються штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста шістдесяти до двохсот сорока годин, або обмеженням волі на строк до трьох років.
2. Ті самі дії, якщо вони вчинені службовою особою з використанням службового становища, або за попередньою змовою групою осіб, або способом масового знищення звірів, птахів чи інших видів тваринного світу, або з використанням транспортних засобів, або особою, раніше судимою за кримінальне правопорушення, передбачене цією статтею, караються штрафом від двохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк».
Хоча, видається можливим і встановлення факту жорстокого поводження із тваринами.
Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» закріплені поняття тварин, диких тварин, домашніх тварин тощо, а також визначено що таке жорстоке поводження з тваринами.
Так, жорстоке поводження з тваринами – це знущання над тваринами, у тому числі безпритульними, що спричинило мучення, завдало їм фізичного страждання, тілесні ушкодження, каліцтво або призвело до загибелі, нацьковування тварин одна на одну та на інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, залишення домашніх та сільськогосподарських тварин напризволяще, у тому числі порушення правил утримання тварин.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону при поводженні з тваринами не допускається: використання оснащень, інвентарю, що травмують тварин; примушування тварин до виконання неприродних для них дій, що призводять до травмувань; нанесення побоїв, травм з метою примушування тварин до виконання будь-яких вимог; використання тварин в умовах надмірних фізіологічних навантажень тощо.
За жорстоке поводження з тваринами винні особи несуть адміністративну (стаття 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальну (стаття 299 Кримінальним кодексом України) відповідальність.
Так, відповідно до статті 299 КК України:
«1. Жорстоке поводження з тваринами, що належать до хребетних, у тому числі з безпритульними тваринами, порушення правил транспортування тварин, якщо такі дії призвели до тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі тварини, нацьковування тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, а також пропаганда, публічні заклики до вчинення дій, що мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій – караються обмеженням волі на строк від одного до трьох років або позбавленням волі на строк від двох до трьох років з конфіскацією тварини.
2. Ті самі дії, вчинені у присутності малолітнього чи неповнолітнього, – караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіскацією тварини.
3. Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені з особливою жорстокістю або щодо двох і більше тварин, або повторно, або групою осіб, або вчинені активним способом, або насильницькі дії щодо тварини, спрямовані на задоволення статевої пристрасті, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією тварини.
4. Дії, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, вчинені з метою створення зображень, творів, кіно-, відео-, аудіопродукції, або збут чи поширення зображень, творів, кіно-, відео-, аудіопродукції, що пропагують жорстоке поводження з тваринами, – караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією тварини.»
Влада розбещує, абсолютна влада розбещує абсолютно (Джон Актон2). Звичайно, чи вчиняли уповноважені особи ДПС України, зображені на фото, кримінально-протиправні діяння стосовно вбивства ведмедиці, якщо вчиняли, то який склад кримінального правопорушення міститься у їх діяннях, тощо – вирішувати виключно суду. Проте, цілком можна погодитись із Джоном Актоном і його висловлюванням про розбещення абсолютною владою. Так, не так давно ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту державного кордону України». Відповідно до якого, частинам Державної прикордонної служби України буде надано в постійне користування земельні ділянки шириною до двох кілометрів уздовж лінії державного кордону з республікою білорусь і рф, включаючи усі категорії територій природно-заповідного фонду. Таким чином під загрозою знищення опиняються значні території таких відомих національних природних парків як Шацький, «Прип’ять-Стохід», Нобельський, «Деснянсько-Старогутський», «Дворічанський», «Гетьманський» та інших, Карпатського та Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферних заповідників, Рівненського та Поліського природних заповідників (загалом, до 3% природно-заповідного фонду України). Тільки на кордоні з білоруссю йдеться про приблизно 65 тисяч гектарів територій та об’єктів ПЗФ. Детальніше про ризики, повʼязані із прийняттям цього закону можна ознайомитись за посиланням: http://epl.org.ua/announces/chy-budut-zberezheni-zapovidni-terytoriyi-na-kordoni-z-vorozhymy-derzhavamy-poglyad-kriz-pryzmu-mizhnarodnogo-zakonodavstva/?fbclid=IwAR1IScp9TgarKwCQmpqI3RAdLbnJxrKkSR531yjqtgywsrDBwi1NxUN8MuE .
Тож, якщо припустити, що навіть на природно-заповідній території, яку не можна з певністю назвати підконтрольною ДПС України її службовцями може вчинятися така жорстокість, а тим паче, якщо така злочинна поведінка (наприклад, організація і проведення незаконних полювань) носить системний характер, то важко уявити, яке нехтування морально-етичними та правовими нормами може здійснюватись на повністю підконтрольній їм території?
Видається, що поки в Україні не буде до кінця напрацьовано практику поділу влади, пропорційності та визначеності повноважень державних органів, контролю за уповноваженими органами, а також, не піднято питання захисту довкілля, зокрема, шанобливого ставлення до тварин на належний йому рівень – ми ще довго будемо бачити подібні знімки.
Особливо болісно сприймати такі звірства, ким би вони вчинені не були, після сотень історій героїчних порятунків тварин із зони бойових дій, з під обстрілів та завалів, що принесли українцям світову славу нації, яка шанує та береже тваринний світ, а не хизується «впольованими» мертвими тілами останніх. Тож, сподіваємось, що кримінальний закон тут буде застосовано, а винні – покарані.