За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, хімічне і біологічне забруднення повітря, води, ґрунтів, шум, антропогенні зміна клімату та зміна екосистем є одними з чинників, які безпосередньо впливають на стан здоров’я людини1. Це й не дивно, адже вживаючи забруднену воду, споживаючи продукти, вирощені на забруднених землях, щодня вдихаючи забруднене повітря, людина отримує дози різноманітних небезпечних речовин, які накопичуються та негативно впливають на її організм. Цікаво, що з таким твердженням погоджується більшість населення України.
Так, згідно результатів опитувань, проведених у листопаді-грудні 2018 року2, більшість респондентів погодились із тим, що екологічні проблеми безпосередньо впливають на їхнє повсякденне життя та здоров’я (див. рисунок 1).
Рисунок 1. Скажіть, будь ласка, якою мірою Ви згодні або не згодні з кожним із наступних тверджень : «Екологічні проблеми безпосередньо впливають на ваше повсякденне життя та здоров’я». (% серед усіх респондентів, N=2034, NЗахід=565, NЦентр=697, NПівдень=497, NСхід=275)
Водночас, 59 % опитаних зазначили, що не брали участь у заходах, спрямованих на збереження довкілля (участь у толоках, екологічних проектах, участь у громадських слуханнях щодо будівництва нових об’єктів, локальних екологічних проблем, участь у акціях протесту екологічного спрямування, надання коментарів до проектів стратегій, планів чи програми, подання запитів на екологічну інформацію, звернень до органів влади з питань захисту довкілля, долучення фінансово до вирішення місцевих екологічних проблем, створення чи поширення контенту екологічного спрямування у ЗМІ чи соціальних мережах, членство\волонтерство у громадській організації екологічного спрямування).
Варто зазначити, що у 2016 році була схожа ситуація. Так, попри те, що 76 %3 опитаних погодились, що стан довкілля впливає на життя та здоров’я людей, лише 2% з усіх опитаних є активними учасниками екологічного руху. Більше того, у разі порушення екологічних прав, 30,7 % опитуваних визнали, що не будуть звертатися до жодних органів влади чи громадських організацій для захисту порушених прав4.
Результати опитувань свідчать про те, що хоча більшість населення і усвідомлює негативні наслідки забруднення довкілля, однак лише одиниці готові звертатися до органів влади та вживати більш активні заходи. А про те, що саме готові робити українці для охорони довкілля – читайте у нашій наступній новині.
Наші контакти:
Наталія Куць, natalia.kuts1@gmail.com
+380 32 225 76 82
1 Дані ВООЗ, Preventing disease through healthy environments, WHO, pages 21-23, https://bit.ly/1kXYCZE
2 Опитування проводилося Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина». У рамках дослідження було проведено 2034 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 110 населених пунктах України. Питання взято з опитувальника міжнародного проекту порівняльних досліджень Євробарометр (Спеціальний випуск).
3 24 % опитаних вважає, що стан довкілля істотно впливає на здоров’я, 52,1 % – що певним чином стан довкілля впливає на життя і здоров’я; https://bit.ly/2NV4R3z
4Ставлення населення до питань охорони довкілля, результати опитувань, ЕПЛ, https://bit.ly/2NV4R3z