Згідно із вимогами законодавства, кожен лісокористувач (установа чи підприємство, в управлінні якого знаходиться ділянки лісового фонду) зобов’язаний проходити процедуру лісовпорядкування. Під час неї, в тому числі, проходить інвентаризація кожної лісової ділянки, і встановлюються її основні характеристики (вік, породний склад, площа,запас деревини тощо).
Потім на основі зібраних матеріалів готується низка карт. І найбільш цікаві з них для громадськості, туристів, науковців – це «плани лісонасаджень, пофарбовані за панівними породами» у масштабі 1:25000. Такі плани готуються і по цілих підприємствах, і по окремих лісництвах.
Завдяки ним можна легко орієнтуватися в лісі, перевіряти підозрілі рубки, збирати наукові дані про поширення тих чи інших видів, проектувати нові природоохоронні території.
У якому вигляді існують ці карти?
У ВО «Укрдержліспроект» плани лісонасаджень наявні в електронному вигляді. У растровому (по всіх лісокористувачах) та векторному (по лісгоспах Державного агентства лісових ресурсів України) форматі.
У лісокористувачів, зазвичай, наявні лише друковані паперові версії планів лісонасаджень. В окремих лісгоспах, які заплатили відповідні кошти, наявні карти у векторі завантажені на робочі комп’ютери і на смартфони.
Де знайти плани лісонасаджень?
Для підприємств у підпорядкуванні Державного агентства лісових ресурсів України – на сайті ВО «Укрдержліспроект» http://www.lisproekt.gov.ua/plani-lisonasadzhen1. Станом на 28 грудня 2018 року наявні карти усіх регіонів України за винятком АР Крим, Львівської (частково) та Івано-Франківської областей.
Для установ природно-заповідного фонду в управлінні Міністерства екології та природних ресурсів України (національних природних парків, заповідників) – на сайтах цих установ. Наприклад: НПП «Деснянсько-Старогутський», Мезинський НПП
Для комунальних лісогосподарських підприємств на даний момент плани лісонасаджень в інтернеті відсутні. Їх можна отримати шляхом надсилання запиту на публічну інформацію. Плани лісонасаджень НЕ ВІДНОСЯТЬСЯ до інформації «для службового користування» і мають надаватися на запит. Запитувати треба «плани лісонасаджень, пофарбовані за панівними породами». Враховуючи, що у частини лісгоспів ці плани наявні лише у друкованому варіанті – варто пропонувати варіант особисто приїхати в контору лісгоспу і провести фотокопіювання.
Що можна побачити на плані лісонасаджень?
- Місцерозташування конкретного кварталу-виділу
- Категорію лісів, до якої належить та чи інша ділянка
- Вік та панівну породу
- Ділянки штучного та природного походження
- Заболочені ліси
- Свіжі зруби та ділянки молодих лісових культур
Типовий вигляд плану лісонасаджень із сайту ВО «Укрдержліспроект». У правому верхьному куті схема розміщення лісів та інформація про категорії лісів. У правому нижньому куті – легенда
Як користуватися планами лісонасаджень?
В зв’язку з тим, що плани лісонасаджень робилися різним підрозділами ВО «Укрдержліспроект» у різний час, то універсальної легенди для всіх не існує. Карти можуть відрізнятися тональністю кольорів, які використовуються для позначення тих чи інших порід. Тому треба уважно дивитися в легенду кожної конкретної карти.
- Категорії лісів
Усі ліси України, відповідно до Постанови КМУ «Про затвердження Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок» діляться на відповідні категорії. Категорія впливає на перелік дозволених заходів, вік стиглості тощо. Наприклад, з вищенаведених фрагментів плану лісонасадження можна побачити, що квартал 13 – експлуатаційний ліс, 16 – заповідне урочище, а 31 – «інший захисний ліс»
2) Межі, дороги, категорії земель, водні об’єкти, будівлі тощo
Можна побачити річку Кормин, канали та безлісе болоте, яке займає 1 виділ 37 кварталу. Номери та площі кварталів-виділів подаються у вигляді дробу, де чисельник – номер кварталу (виділу), а знаменник – його площа.
3).Тип лісу, вік, головна порода
Найбільш цікаве на планах лісонасаджень – це основний елемент лісу (головна порода) та категорія віку. Кожній породі відповідає свій колір, і чим він насиченіший, тим старша лісова ділянка. Ділянки, що вкриті горизонтальними лініями, є лісовими культурами (штучно насадженими лісами). Наприклад, у цьому 48 кварталі можна побачити, що: виділи 1, 2, 14, 6, 18, 30, 32, 33, 20, 23, 25 – штучні молоді та середньовікові дубові ліси, 9 та 13 – штучні пристигаючі соснові ліси, 31 виділ – заболочений береняк, 28 – пристигаючий дубовий ліс природного походження, 3, 4, 12, 16, 17, 7, 8, 10 – стиглі дубові ліси природного походження, 27 – безліса ділянка.
Особливості використання
Плани лісонасаджень бувають неточними, особливо якщо мова йде про заболочені ліси, природно-заповідний фонд та інші «невигідні» з економічної точки зору ділянки. Часто таксатори не ходять на такі ділянки під час лісовпорядкування, а просто перемальовують старі дані. Тому ситуація на місці може іноді відрізнятися від ситуації на картах.
Насиченість кольорів позначає не вік, а клас віку. А ці класи віку можуть бути різними в експлуатаційних і неексплуатаційних лісах. Тому, наприклад, сосновий ліс віком 81 рік в експлуатаційному лісі та віком 81 рік в захисному лісі будуть позначені різними кольорами. У той же час, сосновий ліс віком 101 рік у захисному лісі буде позначений таким же самим кольором, як і сосновий ліс віком 81 рік в експлуатаційному лісі.
Плани лісонасаджень, зазвичай, розробляються під час базового лісовпорядкування, що відбувається на підприємстві один раз на десять років. Відповідно, проведення певних рубок не буде відображено на планах аж до їх актуалізації під час наступного лісовпорядкування. Іноді їх актуалізують під час безперервного лісовпорядкування. Тому варто обов’язково дивитись на рік, порівнювати плани лісонасаджень з актуальними супутниковими знімками для виявлення таких розбіжностей.
GIS
Для більшої зручності у використанні рекомендується прив’язати карти в ГІС-програмах. В подальшому такі прив’язані карти або їх фрагменти можна закачати на смартфон для використання безпосередньо в лісі. З тим, як це зробити у вільнопоширюваній програмі QGIS можна почитати на блозі «ГІС-Натураліст»
https://gis-naturalist.blogspot.com/2016/03/qgis-georeferencer.html
та https://gis-naturalist.blogspot.com/2015/10/off-line-map-nextgis-mobile.html
Прив’язаний в QGIS план лісонасаджень
Як можна використати плани лісонасаджень?
Існує безліч можливих варіантів використання планів. За їх допомогою можна визначати певні лісові ділянки (з відповідним породним, віковим складом, площею тощо) для проведення наукової польової роботи. Плани лісонасаджень дозволяють оптимізувати процес розробки нових природоохоронних територій та оптимізації вже існуючих. Наприклад, за допомогою планів можна визначати потенційні оселища, що охороняються Бернською конвенцією. Це значно звужує коло ділянок для польових досліджень – зникає потреба оглядати увесь лісовий масив, що часто може бути представлений штучними сосновими молодняками.
Плани лісонасаджень, прив’язані до місцевості за допомогою відповідного програмного забезпечення (див. вище), можна також використовувати і для створення векторних карт певних лісових територій, в тому числі природоохоронних.
Для більшості лісгоспів України доступними є плани проведення рубок, зокрема санітарних. Виявлення маніпуляцій чи порушень під час таких рубок потребує польових виїздів. Однак майже неможливо віднайти певний виділ без використання планів лісонасаджень.
Окрім того, плани можуть бути корисними і для підготовки туристичних маршрутів чи змагань, адже вони містять в собі важливу інформацію про дороги, заболочені місцини, об’єкти ПЗФ тощо.
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Тєстов Петро, аналітик ЕПЛ
e-mail: office@epl.org.ua, petro.testov@gmail.com
тел.: (032) 255 76 82