Утримання дельфінів у дельфінаріях – виду ссавців, що знаходиться під суворою охороною й яких заборонено виловлювати для використання в комерційних цілях – є жорстоким поводженням із тваринами та порушенням норм національного та міжнародного права.
Дельфіни занесені до Червоного списку Міжнародного Союзу охорони природи, Червоної книги Чорного моря, охороняються Бернською конвенцією про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування та Боннською конвенцією про збереження мігруючих видів диких тварин, Угодою про збереження китоподібних Чорного моря, Середземного моря та прилеглої акваторії Атлантичного океану (ACCOBAMS). Використання та відлов дельфінів у комерційних цілях заборонені Законом України «Про Червону книгу України».
Утримання дельфінів у дельфінаріях суперечить статтям 7, 8 та 25 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», згідно з якими: діяльність дельфінаріїв, що не мають природної морської води, заборонена, умови утримання тварин повинні задовольняти їхні природні потреби в їжі, воді, сні, рухах, контактах із собі подібними, у природній активності та ін.; утримання диких тварин у неволі допускається, якщо створені умови, що відповідають їх біологічним, видовим та індивідуальним особливостям. Місце утримання тварин повинно бути оснащено таким чином, щоб забезпечити необхідні простір, температурний режим, вологість, природне освітлення, вентиляцію та можливість контакту тварин із природним для них середовищем.
Дельфіни є високорозвиненими істотами та дикими, не прирученими тваринами. Під час відлову дельфінів з дикої природи та транспортуванні задля потреб дельфінаріїв, вони переживають важкий стресовий стан, у вагітної самки може статися викидень, дельфіни назавжди відриваються від сім’ї. Коли вони потрапляють до дельфінарію, на них впливає радикальне зменшення простору, обмеження рухів, збіднене середовище басейну зі стінами, знаходження близько до поверхні води, годування мертвою рибою замість природного полювання, обмежені можливості комунікації, голод та заохочування/ігнорування як засоби дресирування, життя за графіком, зменшення мисленнєвої активності та ставання на «автопілот», орієнтування на їжу та людей, хвороби шкіри, подразнення очей, хвороби внутрішніх органів, падіння імунітету, медичні процедури, шумовий стрес, вимушений постійний контакт з людиною, нервові розлади. Все це відбувається з дельфінами в дельфінаріях та може призводити до їхньої смерті.
Окрім дельфінів у дельфінаріях утримують інших морських ссавців – морських котиків, морських левів та моржів. Для них умови ще більш складні – спеціальні ванни з водою і вкрай обмеженим простором. Вони стають мовчазними жертвами індустрії розваг, адже майже ніхто не згадає їх та не потурбується, щоб вони потрапили на волю.
Місце існування дельфінів та морских котиків, левів, моржів – морські екосистеми. Жоден дельфінарій в Україні не може забезпечити наближених до природних умов утримання морських ссавців, задовольнити їх фізіологічні потреби щодо простору, вільного пересування, спілкування з іншими особинами свого виду.
Дельфінарії – це бізнес та використання морських ссавців у комерційних цілях, яке суперечить зусиллям щодо їх збереження та жодним чином не сприяє їхньому захисту.
Відвідуючи дельфінарії, ви підтримуєте жорстокий бізнес на морських ссавцях, а також привчаєте до цього своїх дітей. Відмовтеся від відвідування закладів, де утримують тварин у неволі. Тварини – не іграшки та не артисти цирку, вони мають жити в дикій природі.
За додатковою інформацією звертайтеся до:
Катерина Полянська, еколог ЕПЛ