Зрозуміло, що зі збільшенням кількості машин на дорогах, збільшується і сфера їх обслуговування. Так, автомийки вздовж доріг “ростуть”, як гриби після дощу. Звичайно, нічого поганого в розвитку малого бізнесу немає, однак, часто власники тих же автомийок ігнорують правила й обов’язки, виконання яких від них вимагається не підозрюючи, що це може стати причиною забруднення навколишнього середовища та мати наслідком притягнення до різного роду відповідальності.
Стічна вода від миття машин може містити широкий спектр забруднюючих речовин. Перш за все, це миючі синтетичні засоби, нафтові залишки, солі, мастильні речовини, бруд та пісок. Потрапляючи у водні об’єкти вони можуть бути небезпечними для риб, жаб, птахів та інших тварин, а також забруднювати питну воду, яку ми споживаємо.
Однак, законодавство має превентивний характер та для запобігання забруднення навколишнього середовища встановлюються вимоги до обладнання, яким має бути оснащена автомийка та правила поводження з стічними водами від миття машин.
Так, відповідно до п. 9.6 “Правил охорони праці на автомобільному транспорті” стічні води від миття автомобілів перед злиттям у каналізаційну мережу повинні очищатися в місцевих очисних установках. Тобто, у відповідності до цієї норми, на суб’єктів господарювання покладається обов’язок обладнати автомийки спеціальними очисними спорудами, які б дозволяли нейтралізувати вміст забруднюючих речовин. Той же обов’язок передбачається п. 21.1 ДБН В.2.5-64:2012. Крім того, при скиді стічних вод у каналізаційну мережу повинен бути укладений договір про надання послуг каналізації.
Проте, часом стічні води від автомийки скидаються у водні об’єкти, такі як озеро чи річка. Це дозволяється лише за умови наявності дозволу на спеціальне водокористування в якому встановлюються нормативи гранично допустимого скидання забруднюючих речовин. Так, в ст. 49 Водного кодексу України зазначено, що діяльність зі спеціального водокористування, що включає скид стічних вод із забруднюючими речовинами у водний об’єкт може здійснюватися лише на підставі дозволу на спеціальне водокористування. Цей дозвіл видається обласними державними адміністраціями – у разі використання води чи скиду стічних вод у водні об’єкти загальнодержавного значення та обласними радами (за погодженням з обласними держадміністраціями) – у разі використання води або скиду стічних вод у водні об’єкти місцевого значення. Дозвіл на спеціальне водокористування потрібен також і в тому випадку, коли суб’єктом господарювання здійснюється забір води з водних об’єктів. Тобто, коли вода на автомийці використовується не з джерел централізованого водопостачання, а за допомогою спеціальних споруд та технічних пристроїв із підземних джерел чи інших об’єктів.
Однак, наявність документа, що дозволяє скид стічних вод у водні об’єкти не звільняє від обов’язку встановити очисні споруди для запобігання забруднення річок, озер чи інших водойм, адже відповідно до ст. 53 ЗУ “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи й організації, діяльність яких пов’язана зі шкідливим впливом на довкілля повинні бути обладнані спорудами та обладнанням для очистки скидів.
Також, можливим варіантом є скид стічних вод у вигріб. Для цього необхідною є наявність договору на вивіз та очистку стічних вод.
Крім того, відповідно до ст. 66 Водного кодексу України, під час користування водними об’єктами для промислових потреб, водокористувачі зобов’язані вживати заходів щодо зменшення витрат води та припинення скидання забруднених зворотних вод шляхом удосконалення виробничих технологій, схем водопостачання та очищення стічних вод. Також, в ст. 44 Водного кодексу чітко зазначається, що водокористувачі зобов’язані економно використовувати водні ресурси. Тому, з метою економії води та запобіганню виснаженню водних ресурсів, на автомийках необхідно передбачати системи оборотного водопостачання.
Іншим важливим обов’язком, який покладається на водокористувачів, є здійснення контролю за кількість і якістю скинутих у водні об’єкти стічних вод та забруднюючих речовин.
Хто і за що відповідає?
Скид стічних вод у водні об’єкти без дозволу на спеціальне водокористування тягне за собою адміністративну відповідальність за ст.48 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка встановлює, що самовільне водокористування тягне за собою накладення штрафу на громадян від 3 до 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 51 грн. до 110 грн.) і на посадових осіб від 5 до 8 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 136 грн.).
Якщо ж автомийка функціонує без очисних споруд та безпосередньо скидає стічні води у водний об’єкт, чим при цьому забруднює його хімічними речовинами, що містяться в миючих засобах, мастильними речовинами та ін., то така діяльність карається за ч. 1 ст. 59 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до названої статті, за забруднення вод передбачається накладення штрафу на громадян у розмірі від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 грн. до 110 грн.) і на посадових осіб – від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 136 грн.).
Крім того, якщо ж автомийка введена в експлуатацію без споруд і пристроїв, що запобігають забрудненню і засміченню вод, за таке порушення передбачається адміністративна відповідальність (ч. 2 ст. 59 КУпАП) у формі штрафу на посадових осіб від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 136 грн).
Складати протоколи, розглядати справи про названі адміністративні правопорушення, а також накладати адміністративні стягнення мають право уповноважені особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, тобто представники Державної екологічної інспекції України та її територіальних органів.
У тому випадку, якщо забруднення водних об’єктів створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля, така діяльність має наслідком притягнення до кримінальної відповідальності (ст. 242 Кримінального кодексу України). Зокрема, порушення правил охорони вод, якщо це спричинило забруднення поверхневих чи підземних вод і водоносних горизонтів, джерел питних, лікувальних вод, або зміну їх природніх властивостей, або виснаження водних джерел і створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи для довкілля карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 грн. до 3400 грн.) або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років, або обмеженням волі на той самий строк. Досудове розслідування злочину за ст. 242 Кримінального кодексу України здійснюють слідчі органи Національної поліції.
Окрім адміністративної та кримінальної відповідальності, забруднення водних об’єктів, скид стічних вод без дозволу на викиди тягне за собою й цивільно-правову відповідальність. Тобто, особа, яка винна у завданні збитків внаслідок порушення водного законодавства зобов’язана відшкодувати спричинену шкоду. Ця шкода розраховується державними інспекторами з охорони довкілля територіальних органів Державної екологічної інспекції відповідно до “Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів”.
Отож, низькі штрафи за забруднення водних об’єктів та інші порушення природоохоронного законодавства не лякають власників автомобільних мийок. Воду з вмістом різних хімічних елементів від миючих засобів, бруду й пилу, моторних масел без жодного процесу очистки скидають до найближчої водойми або ж до каналізації. А це й призводить до забруднення навколишнього середовища, питної води й проблем зі здоров’ям. Однак, не зважаючи на невеликі штрафи, не можна залишатися осторонь цієї проблеми. У разі виявлення порушень автомийками вищенаведених норм та обов’язків, необхідно повідомити про це територіальний орган Державної екологічної інспекції (зразок скарги внизу) та вимагати проведення перевірки додержання таким об’єктом природоохоронного законодавства. У тому випадку, якщо ж забруднення води створило небезпеку для вашого життя чи здоров’я, або ж для довкілля (наприклад, загибель об’єктів тваринного чи рослинного світу) необхідно звернутися до представників Національної поліції.
Державна екологічна інспекція у Львівській області
вул. Стрийська, 98, м. Львів, 79000
______________________________
______________________________
(Прізвище, ім’я, по батькові та адреса скаржника)
Скарга
У м. Жовква, за адресою_______________________________ функціонує автомийка, яка здійснює скид стічних вод у водний об’єкт____________________. Від такої діяльності гине риба та об’єкти рослинного світу, забруднюються джерела питного водопостачання, чим порушується моє право на безпечне для життя і здоров’я навколишнє середовища, гарантоване Конституцією України.
Враховуючи вищенаведене та керуючись Конституцією України, ЗУ “Про звернення громадян”, прошу:
Здійснити перевірку додержання природоохоронного законодавства автомийкою __________________________________.
Здійснити відбір та аналіз проб води у водному об’єкті_________________ вище та нижче джерела скиду стічних вод від автомийки_______________________.
Притягнути винних осіб до відповідальності та зобов’язати усунути виявлені порушення законодавства.
Всі документи складені за результатами перевірки надіслати за адресою:_________________________________________.
Дата______________ Підпис__________________