Всім нам відомо, що в сільському господарстві, садівництві для боротьби зі шкідниками, в тому числі бур’яном, використовуються пестициди. Однак, мало хто чув про те, що ці засоби захисту рослин використовуються також і для боротьби зі “шкідниками лісу”. Та чи безпечними вони є для людей – відвідувачів лісу, тварин та рослин для яких ліс є єдиною домівкою? Як вберегтися від дії токсичних препаратів?
Кожного року в лісах протруюють 20-50 тисяч гектарів. Хімічні препарати, тобто пестициди, які використовуються з цією метою вбивають всі групи комах, інших безхребетних (в т. ч. ґрунтову фауну), птахів, ссавців, а також загрожують життю та здоров’ю людей. Тобто, діють такі препарати не вибірково на обрані види шкідників, як от наприклад вірусні препарати, а на всі живі організми, які контактують з такими хімікатами.
Пестициди, потрапляючи в організм людини і накопичуючись там у великих кількостях, призводять до розвитку багатьох хронічних захворювань і гострих отруєнь, а також до збільшення кількості вроджених аномалій розвитку і дитячої смертності. 1 Вони є токсичними для людини та призводять до появи ракових пухлин, захворювань нирок, пошкодження печінки, ендокринних порушень та ін. В особливій групі ризику перебувають діти, адже їх організм є особливо вразливим. Дослідниками виявлено, що навіть невелика кількість широко використовуваних пестицидів, яка потрапляє в організм дитини ще в утробі матері, викликає невідворотне ушкодження мозку.2
Варто почати з того, що ж таке пестициди та яке їх правове регулювання. Вже з самого визначення, яке міститься в Законі України “Про пестициди та агрохімікати” зрозуміло, що їх використання є небезпечним та шкідливим не лише рослинному та тваринному світі, а й людині. Відтак, пестициди – токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного чи біологічного походження, призначені для знищення, регуляції та припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкоди матеріальним цінностям, а також гризунів, бур’янів, деревної, чагарникової рослинності, засмічуючих видів риб.
Для зменшення, а то й уникнення їх шкідливої дії розроблені чіткі правила, які визначають порядок транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві (ДСП 8.8.1.2.001-98).
Відповідно до розроблених правил, застосування пестицидів у лісах дозволяється тільки після завчасного (не пізніше ніж за 10 діб) погодження обробки територіальним органом Держпродспоживслужби, установами Мінприроди та іншими зацікавленими установами та організаціями (ветеринарні, заготівельні організації та ін.), а також видання постанови місцевої адміністрації.
Лісгоспи не менш ніж за 10 днів до початку обробки повинні забезпечити широке інформування (преса, радіо, листівки, телебачення та ін.) населення, зацікавлених господарств, із зазначенням строків проведення робіт, конкретних лісництв і кварталів основних профілактичних заходів. На відстані не менше ніж 200 м. від межі ділянок, які підлягають обробці, на всіх дорогах і просіках лісгоспи повинні встановити щити (розміром 1х1,5 м) з попереджувальними написами, які повідомляють про заборону перебування людей, збір грибів та ягід до конкретної дати.
Більшість з нас є активними користувачами мережі інтернет. Багато спостерігають за всіма подіями, що відбуваються в державі через телебачення, пресу й радіо. Проте, чи чули ви коли-небудь повідомлення про оброблення лісу пестицидами? Зазвичай, повідомлення можна зустріти на основних входах до лісу (хоча, звісно, більшість місцевого населення відвідує ліс не через основні заїзди). На що також варто звернути увагу так це те, що такі оголошення не завжди вказують на часові рамки небезпеки.
Часові рамки розпилення пестицидів зазвичай припадають на початок «грибного сезону» і призводять до збільшення випадків отруєння грибами, адже вони осідають та проникають у гриби, тим самим роблячи їх небезпечними для споживання.
На превеликий жаль, в усіх виявлених оголошеннях про небезпеку отруєнь грибами, що розміщені на інтернет-сайтах МОЗ, підрозділів ДСНС та обласних адміністрацій, інформація про небезпеку отруєння їстівними грибами обробленими пестицидами відсутня. Лише деякі медики згадують про окрему групу патологічних станів, що викликані «отруєнням доброякісними їстівними грибами, які виросли в місцях високого токсичного забруднення ґрунту різноманітними отрутохімікатами і накопичили токсиканти внаслідок високої абсорбційної спроможності грибів»3. Проте, в більшості випадків, медики обмежуються записом «отруєння грибами», не вивчаючи їх причини. При цьому, на теренах України кількість потерпілих з діагнозом “Отруєння грибами” коливається від 700 – 800 до 1500 – 2500 випадків за рік4.
Наявні новини про «успішно завершені заходи з боротьби із шкідниками» на сайтах обласних підрозділів лісагенства не супроводжуються попередженням про небезпеку та картами протруєних ділянок.5
Недотримання правил застосування пестицидів, що може полягати у застосуванні їх у прибережних смугах річок, водотоків і водойм, на території державних заповідників, а також без інформування населення або з порушенням вимог до такого інформування (наприклад, неповідомлення про терміни заборони перебування в лісі) чи в інших порушеннях Державних санітарних правил 8.8.1.2.001-98, тягне за собою адміністративну відповідальність за ст. 83 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Далі – КУпАП) у формі штрафу на громадян від 3 до 7 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 51 грн. до 119 грн) і на посадових осіб – від 7 до 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (119 грн. до 170 грн.).
Тому, якщо ви стали свідком того, як обробка лісу пестицидами відбувається всупереч встановленим правилам, необхідно звернутися до територіальних органів Держпродспоживслужби та Державної екологічної інспекції України, які наділені правом складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення за ст. 83 КУпАП (порушення правил застосування, зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації та захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин та інших препаратів), тобто притягати винних осіб до відповідальності.
У разі ж виникнення підозри на отруєння пестицидами після споживання лісових грибів або ж ягід, необхідно перш за все звернутися до лікаря з тим, щоб не допустити погіршення стану здоров’я та зафіксувати факт отруєння. Крім того, також варто передати зразки продуктів, що стали причиною отруєння, лабораторним центрам в структурі Міністерства охорони здоров’я України або приватним лабораторіям, атестованим на проведення контролю за вмістом залишкових кількостей пестицидів для підтвердження того, що саме їх наявність у продуктах стала причиною виникнення проблем зі здоров’ям.
Слід наголосити, що наявність достатніх доказів про отруєння пестицидами через недотримання порядку їх застосування є достатньою підставою для відшкодування як матеріальної, так і моральної шкоди, яка спричинена довготривалим та витратним лікуванням, розміри яких будуть залежати від тяжкості отруєння, понесених витрат на лікування та інших факторів.
Як вбачається з вищенаведеного, використання пестицидів у лісах для боротьби з шкідниками є небезпечним як для небажаних мікроорганізмів, рослин і тварин, так і для тих, що не чинять жодної шкоди довкіллю. Тому, якщо ви стали свідком того, як оброблення лісу пестицидами здійснюється з порушенням діючих вимог та правил, необхідно повідомити про це відповідні органи державної влади для вжиття ними необхідних заходів реагування та попередження подальших випадків порушення вимог при застосуванні пестицидів. Крім того, варто мати на увазі, що пестициди є небезпечними для здоров’я не лише у випадку присутності в лісі під час їх розпилення, а й при споживанні продуктів, зібраних у місцях токсичного забруднення.
1 http://www.esc.lviv.ua/pesticidi/
2 https://toxicsaction.org/issues/pesticides/
3 Отруєння грибами: діагностика, патофізіологія, клінічні прояви та невідкладна допомога. Сучасні підходи / С. М. Недашківський // Медицина неотложных состояний. – 2014. – № 2. – С. 95-101 – http://kafanest.kiev.ua/Downloads/articles/Nedashkivskiy/002.pdf
4 Rania Habal, Jorge A Martinez, Michael R Pinsky, William Banner Jr. at al. Mushroom Toxicity Workup. http://emedicine.medscape.com 2012