МБО «Екологія-Право-Людина», Департамент екології та природних ресурсів ЛОДА та Державна екологічна інспекція України у Львівській області 26 жовтня 2016 року провели прес-конференцію «Правда і неправда про вирубку лісів в Україні».
Про важливість теми прес-конференції ні в кого не виникає сумнівів. Адже останнім часом ЗМІ рясніють матеріалами, в яких обговорюють проблеми менеджменту лісової галузі. Основні акценти під час перс-конференції були розставлені на такі моменти: причини незадовільного стану лісової галуззі, яка проявляється у масових незаконних рубках деревини, чому не працює система контролю, проаналізують кроки для досягнення сталого управління лісами у Львівській області.
Як зазначив директор департаменту екології та природних ресурсів ЛОДА Руслан Гречаник, відсутність належного управління у сфері управління охороною довкілля та недотримання принципу сталого розвитку – це головна проблема незадовільного стану лісової галузі. Перші кроки, які слід зробити, на думку Гречаника Р., це удосконалювати законодавство, яке станом на сьогодні дозволяє легально зрубати майже будь-який ліс, ліквідувати корупційні ризики шляхом запровадження дієвих інститутів контролю та нагляду, а також передбачити персональну відповідальність за недотримання законодавства про ліси.
Петро Тєстов, еколог ЕПЛ, закликав журналістів бути пильними, та не вестися на брехню та маніпуляції навколо лісової теми і не підтримувати несвідомо тих, кому це вигідно. Значна частина інформації в ЗМІ непрофесійна. Складається враження, що частина ЗМІ виконують чиєсь замовлення та хочуть сформувати бачення що «держава – неефективний власник лісу» для того, щоб у подальшому через приватизацію, або через децентралізацію здійснити перерозподіл природних ресурсів.
Софія Шутяк, юрист ЕПЛ, наголосила, що недієва система контролю та відсутність нагляду в охороні довкілля сприяє безконтрольному розкраданню природних ресурсів України, зокрема такого ресурсу як ліс. Призначення на керівні посади у профільні ЦОВВ непрофесіоналів, не вихідців із цієї галузі, а людей за політичною квотою, призвело до того, що станом на сьогодні не діє Державна екологічна інспекція України. Запропонована реорганізація цієї структури – це зміна фасаду, а не суті цієї установи.
Начальник державної екологічної інспекції у Львівській області Микола Маланич розповів про фактичну ситуацію із самовільними рубками у Львівській області та практику проведення перевірок за рубками лісу. Наголосив, що без тісної співпраці між ДЕІ та правоохоронними органами та судами не можливо досягнути належного стану контролю, який, в першу чергу, має полягати у попередженні порушень.
Руслан Гречаник наголосив, що досягти баланс між інтересами економіки, місцевих громад та охорони природи можна через наближене до природнього лісівництво без суцільних рубок. Слід підвищувати культуру використання природних ресурсів та не сприймати ліс лише як деревину. Досягнути цього можна через розвиток природно-заповідних територій Львівщини, зокрема створення НПП «Бойківщина».
Петро Тєстов та Софія Шутяк запропонували розробити нову стратегію «Управління лісами України» та реорганізувати державні підприємства лісової галузі, розділивши їх на ті, що займаються експлуатаційними лісами, та тими, хто доглядає природоохоронні, захисні та рекреаційні ліси.
*****************************************************************************************************************
Прес-конференція проводиться за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».МФ «Відродження» є однією з найбільших благодійних фундацій в України, заснований фінансистом і філантропом Джорджем Соросом. Місія фонду – розвивати відкрите суспільство в Україні на основі демократичних цінностей. http://www.irf.ua/
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» – це правозахисна організація, яка з 1994 року відстоює екологічні права, здійснює діяльність в сфері охорони довкілля, підтримання, відновлення та покращення його стану; та надає правову допомогу в захисті інших, насамперед дотичних до екологічних прав людини. http://www.epl.org.ua/