Продовжуємо цикл статей щодо роз’яснення та аналізу змісту рішення Великої Палати ВС у справі, яку ініціювала Міжнародна благодійна організація “Екологія-Право-Людина” щодо захисту дельфінів1.
Як вказує у постанові Велика Палата, органи державної влади недостатньо захищають тварин, яких використовують у видовищних заходах.
Крім прямого порушення законодавства, на що ЕПЛ вказувала у своїх позовах, подібні факти не сприяють вихованню гуманного ставлення до тварин, укріплення моральності й гуманності суспільства загалом. Тобто проблему насправді слід розглядати у ширшому контексті, а не лише з огляду на збереження навколишнього природнього середовища.
Тваринний світ є важливою складовою світу, який нас оточує, національним багатством України та джерелом духовного та естетичного збагачення й виховання людей. Крім того тварини є об’єктом наукових досліджень, а також важливою базою для одержання промислової і лікарської сировини, харчових продуктів та інших матеріальних цінностей.
В інтересах нинішнього і майбутніх поколінь в Україні – забезпечувати контроль за належним утриманням тварин з врахуванням відповідних правил, які набуваються лише шляхом отримання спеціального дозволу та за плату. Ці функції покладаються на уповноважені органи влади, якими, зокрема, є Мінприроди та Державна екологічна інспекція.
Чи є рішення Великої Палати Верховного Суду першим кроком для започаткування дискусії про існування прав тварин? Так! Адже суд чітко визнав, що органи державної влади недостатньо захищають тварин, яких використовують у видовищних заходах. Тобто мова йде не про формальне дотримання норм законів, а про гарантування належного утримання тварин.
ЕПЛ вітає таке прогресивне рішення та закликає всіх захисників прав тварин брати це рішення на озброєння!
1Повний текст рішення у справі № справа № 910/8122/17 за посиланням http://reyestr.court.gov.ua/Review/78977479