07-18 листопада 2016 у місті Маракеш (Марокко) відбулась двадцять друга Конференція ООН з питань зміни клімату.
Цьогорічна кліматична зустріч пройшла під фокусом проблеми нестачі та доступу до водних ресурсів, сталого використання, якості і чистоти останніх, що є проблемою більшості країн, які розвиваються, у тому числі країн африканського континенту.
Основний час СОР22 був присвячений питанням імплементації Паризької угоди, яка вступила в дію напередодні старту Конференції – 4 листопада 2016 року. Зокрема, під час Конференції було розглянуто питання розробки національних планів з адаптації. Так, Сторонами було прийнято рішення скоротити термін подачі в Секретаріат інформації про розробку і втілення в життя національних планів по адаптації, про здобутий досвід та передові практики, проблеми та потреби у отриманні допомоги у процесі розробки та виконання національних планів адаптації1. На сьогодні Сторони зобов’язані надати таку інформацію до 4 жовтня 2017 року, а не 1 лютого 2018, як це було раніше.
Окрім того, на заході було обговорено проблему фінансування виконання кліматичних зобов’язань. Зокрема, було прийнято рішення працювати над розширенням джерел фінансування заходів по адаптації у країнах, що розвиваються2.
На Конференції було також прийняте рішення про гендерну рівність та зміну клімату. Так, Сторони закликаються залучати жінок до вирішення питань, пов’язаних із виконанням Паризької угоди та до проблем зміни клімату загалом, формувати навички і потенціал своїх жінок-делегатів за допомогою підготовки умінь ведення переговорів, складання юридичних документів і ведення стратегічних комунікацій3.
Робоча атмосфера заходу була порушена новиною про перемогу Дональда Трампа – більшість учасників висловили занепокоєння щодо майбутньої кліматичної політики Америки. Натомість Австралія, яка є одною із найбільших забруднювачів парниковими газами, та 37 інших країн заявили про свою готовність слідувати низьковуглецевому розвитку. Зокрема, 14 листопада 2016 року країни підписали спільну домовленість (The Marrakech Communique4) про скорочення викидів чорного вуглецю за рахунок більш чистого дизельного палива і транспортних засобів, розробку кадастрів викидів вуглецю, скорочення викидів метану від нафтогазових операцій та ряд інших заходів, спрямованих на уповільнення темпів зміни клімату.
Під час проведення СОР 22 було прийнято Марракеський план глобальних кліматичних дій (Marrakech partnership for global climate action)5, що покликаний максимально об’єднати зусилля усіх зацікавлених сторін, включаючи тих, хто на сьогодні не є учасником Паризької угоди, та спрямувати їх на пришвидшене виконання першочергових кліматичних заходів.
На Конференції було визначено і місце проведення СОР23 – очікується, що захід відбудеться 6-17 листопада 2017 році у місті Бонн, Німеччина.
Конференція ООН з питань зміни клімату продемонструвала всьому світу, що імплементація Паризької угоди триває, а згода учасників на багатостороннє співробітництво ще раз нагадала, що проблеми зміни клімату та їхнє вирішення стосується кожного із нас.
Детальніше із рішеннями, прийнятими на COP22 можна ознайомитись за посиланням.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Наталія Куць, юрисконсульт ЕПЛ
email: office@epl.org.ua, тел.: (032) 225 – 76 – 82
1http://unfccc.int/files/meetings/marrakech_nov_2016/application/pdf/auv_cop22_i3b_national_adaptation_plans.pdf
2 http://unfccc.int/files/meetings/marrakech_nov_2016/application/pdf/auv_cp22_i10a_ltf.pdf
3http://unfccc.int/files/meetings/marrakech_nov_2016/application/pdf/auv_cop22_i15_gender_and_climate_change_rev.pdf
4 http://www.ccacoalition.org/en/resources/marrakech-communique
5 http://unfccc.int/files/paris_agreement/application/pdf/marrakech_partnership_for_global_climate_action.pdf