23 та 26 грудня Київська обласна рада рішеннями «Про оголошення нововиявлених територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Київської області» створила 10 нових об’єктів природно-заповідного фонду.
На жаль, це безумно позитивне рішення не обійшлося без «ложки дьогтю» у вигляді чергового дерибану державних коштів.
У кінці грудня на порталі державних закупівель «Прозорро» були оприлюднені договори щодо здійснення допорогових закупівель Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління (надалі ДЕА).
Зокрема, 2 грудня 2016 року ДЕА заключила договір з ТОВ «Експертцентр» на «Планово-картографічне та юридичне забезпечення підготовки матеріалів для розроблення проектів створення територій і об’єктів ПЗФ місцевого значення Київської області» https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-12-02-000407-b/ на суму 70 000 грн, а 28 грудня здійснило оплату послуг у повному обсязі. Згідно з цим договором ТОВ «Експертцентр» повинен був розробити матеріали для проектів створення 6 об’єктів природно-заповідного фонду – заказників «Оранський» та «Косівський» та пам’яток природи «Володимирова криниця», «Катеринин дуб», «Три дуби», «Володимира дуби».
Як виявилося далі, ТОВ «Експертцентр» тут лише субпідрядник. Згідно з даними інформаційно-аналітичної системи 007 27 грудня департамент екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації (надалі – департамент) перерахував ДЕА 355 000 грн за «розроблення проектів створення територій і об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та організацію їх території».
Про це ж свідчить і новина на сайті департаменту. http://eko.koda.gov.ua/pro-stvorennya-novyh-terytorij-ta-ob-yektiv-pryrodno-zapovidnogo-fondu-mistsevogo-znachennya-na-terytoriyi-kyyivskoyi-oblasti/
В системі «Прозорро» договір між ДЕА та департаментом екології КОДА відсутній, як і взагалі інформація про переможця. https://prozorro.gov.ua/tender/UA-OCDS-2016-07-27-716382/ Є тільки тендерна документація, в якій згадується той же перелік з 6 об’єктів. У середньому по 60 000 грн за кожен об’єкт.
Фрагмент тендерної документації
Все це тому, що торги департамент вирішив провести через «Вісник державних закупівель». По старій непрозорій системі. При цьому, так спішив – що оголошення про тендер було опубліковано 27 липня. Може тому що, з 1 серпня всі закупівлі повинні були переведені на систему «Прозорро», а конкурентні торги департаменту були непотрібні? В результаті в тендері, окрім ДЕА, взяли участь дві невідомі в сфері охорони довкілля фірми ТОВ «Нові технології землеустрою» та ТОВ «Землевпорядна фірма «Лан», чиї пропозиції були відхилені через вищу ніж у ДЕА ціну.
Звіт про проведення закупівлі
В принципі, в залученні на платній основі до підготовки матеріалів створення об’єктів природно-заповідного фонду сторонніх організацій немає нічого поганого, бо будь-яка робота повинна відповідно оплачуватися. Наприклад, департамент екології Миколаївської обласної державної адміністрації замовив НПП «Бузький Гард» розробку відповідних проектів створення 4 заказників за 198 000 грн. https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-08-16-000432-c/. Питання лише у відповідності ціни обсягу виконаною роботи та чесності та порядності виконавців та замовників.
І проведений аналіз екологами ЕПЛ дає можливість впевнено казати, що в даному випадку ми маємо справу з банальним «відмивом» коштів.
1. Згідно з вищенаведеною новиною на сайті департаменту «Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації відповідно до ст. 5, 51-53 Закону України «Про природно-повідний фонд України» розроблено проекти створення ботанічних пам’яток природи місцевого значення «Липа кохання», «Абрамівський дуб», «Деснянський дуб» та «Процівський дуб». Виникає логічне питання – якщо департамент екології зміг підготувати відповідні матеріали на 4 пам’ятки природи самостійно, то що заважало йому підготувати такі ж проекти на інші об’єкти природно-заповідного фонду не витрачаючи 355 000 гривень?
2. На низку створених об’єктів відповідні проекти створення були розроблені (на безкоштовній волонтерській основі) ще більше, ніж 4 роки тому!
Наприклад заказники «Оранський» та «Косівський» згадуються ще в 2012 році у виданні «Природно-заповідний фонд Київської області» у якості проектованих http://necu.org.ua/wp-content/uploads/2012_v1_PZF_Kyiv_web1.pdf
І клопотання щодо їх створення разом з відповідними картографічними матеріалами були подані у визначений законом порядок в свій час і до управління охорони навколишнього природного середовища в Київській області, чиїм правонаступником є департамент екології КОДА.
3. 6 вищеназваних об’єктів були в 2014 році зарезервовані Київської обласною радою під створення природно-заповідних об’єктів. http://kor.gov.ua/node/8728.
Згідно статті 55 Закону України «Про природно-заповідний фонд» : «Рішення про резервування приймаються органами, уповноваженими приймати рішення про створення й оголошення відповідних територій та об’єктів природно-заповідного фонду на основі в порядку, передбаченому статтями 52 і 53 цього Закону» Статті 52 та 53 регламентують процедуру створення нових об’єктів природно-заповідного фонду. Тобто рішення про резервування та рішення про створення вимагають однаковий пакет документів. Тому всі необхідні проекти створення вищезгаданих об’єктів вже були наявні в Київській обласній раді і необхідності у виділенні коштів не було!
4. Пам’ятки природи – це точкові об’єкти. В даному випадку це сумарно 7 дубів та одне джерело. Проект створення для них – це декілька сторінок які робляться за півгодини. Непогано, як для 60 000 за об’єкт. Заказники «Оранський» та «Косівський» мають теж невеликі площі – 100 та 42 га відповідно. Для порівняння, аналогічний «проект організації території» для національного природного парку «Кременецькі гори» загальною площею порядка 10 000 га та ж ДЕА виконує всього за меншу суму в 298 000 гривень https://ips.vdz.ua/ua/purchase_details.htm?id=629129. Може цим і пояснюється небажання департаменту проводити відкритий тендер на закупівлю цих послуг через систему «Прозорро»?
Пам’ятка природи «Катеринин дуб»
Якщо підсумувати : 355 000 гривень були виділені по непрозорій процедурі сумнівній установі для виконання робіт сумнівної необхідності за явно завищеною ціною
Варто зауважити, що ЕПЛ вже викривала «відмив» коштів через Державну екологічну академію. Зокрема можна згадати про сумнівні оборудки ДЕА з новообраною головою громадської ради при Мінприроді Світланою Берзіною, якій ДЕА виплатив за останні роки більше 520 000 гривень за послуги та роботи сумнівної якості. Зокрема 39 150 грн академія заплатила Берзіній за те що вона… поміняла титульний лист на своєму старому звіті. https://life.pravda.com.ua/columns/2016/12/13/221448/
Але ще, окрім вищезгаданого договору 19 грудня 2016 року ДЕА проводить допорогову закупівлю у того ж ТОВ «Експертцентр» на суму 198 000 на «Розроблення методичних рекомендацій щодо відновлення меж територій та об’єктів природно-заповідного фонду на картографічній основі (ортофотоплани)» https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-12-19-000317-a/ Що цікаво термін на виконання такої великої (судячи за ціною) роботи був аж … 1 день. Бо вже 20 грудня 2016 року виконавець повинен був надати результати роботи. А вже 23 грудня отримав повну суму коштів. http://www.007.org.ua/search#edrpou=32803583&date_from=2016-09-01&date_to=2017-01-11&find=true
І автору дуже сумно, що в той час коли частина активістів, чиновників, науковців витрачає свій власний час, кошти, енергію, здоров’я на покращення ситуації в сфері довкілля інша частина відкрито краде навіть ті мізерні кошти, які держава виділяє на цю сферу. Забуваючи, що таким чином вони крадуть в тому числі і своє майбутнє та майбутнє їхніх дітей.
ЕПЛ продовжує слідкувати за нецільовим використанням коштів в сфері охорони довкілля та готує відповідні звернення в контролюючі органи.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Петро Тєстов, еколог ЕПЛ
Email: petro.testov@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 -82; (068) 934 – 95 – 74