У роботі круглого столу взяли участь представники Державного агентства лісових ресурсів, Міністерства екології та природних ресурсів, народний депутат Остап Єднак, науковці, працівники національних природних парків та представництва FSC в Україні, активісти громадських природоохоронних організацій.
Під час круглого столу було розглянуто низку питань, зокрема шляхи боротьби з порушеннями в лісовому секторі, аспекти збереження біорізноманіття при проведенні рубок, доступ громадськості до інформації про стан лісів в Україні.
Еколог ЕПЛ Тєстов Петро вважає, що відсутність державного фінансування неексплуатаційних лісгоспів, лісопроектних та лісозахисних організацій є однією з передумов виникнення корупції в лісовому секторі та збільшення обсягу рубок в природоохоронних лісах.
«Необхідно обов’язково повернути державне фінансування лісопроектним організаціям та виконувати норми законодавства, які чітко вказують, що проведення лісовпорядних робіт в лісах державної власності здійснюється за бюджетні кошти”, – наголосив Рековець Микола Михайлович з виробничного об’єднання “Укрдержліспроект”.
«Для вирішення проблем лісової галузі необхідно йти європейським шляхом розроблення аналітичних документів: білої та зеленої книги. Написання цих книг покажуть, що в Україні станом на сьогодні не має жодного документа, яким визначена політика лісового та мисливського господарства, а, отже, Держлісагентство, яке створене для реалізації такої політики, не може її здійснювати належним чином через відсутність такої. Мінагрополітики не може бути органом, який повинен визначати політику лісового та мисливського господарства, оскільки ліс – це природний ресурс, який не обмежується питаннями деревини. Без визначення екологічно-економічної вартості лісу не можна говорити про стале його використання». – вважає юрисконсульт ЕПЛ Софія Шутяк.
Народний депутат Остап Єднак у свою чергу наголосив, що потрібно поступово змінювати філософію ведення лісового господарства до сучасних суспільних вимог прозорості, відкритості та збереження цінних природних комплексів для майбутніх поколінь.
А координатор по роботі з волонтерами WWF в Україні Андрій Плига зауважив, що попри поширену думку, що праліси у нас є тільки в Карпатах, Полісся також має надзвичайно цінні лісові ділянки, які можуть відповідати категоріям пралісів і потребують відповідних досліджень. Але, на жаль, вони швидко зникають внаслідок проведення рубок та видобутку бурштину.
Учасники дійшли згоди, що необхідний широкий діалог та співпраця між усіма сторонами, зацікавленими в сталому розвитку лісової галузі, а в якості перших кроків такої співпраці вирішили почати роботу над розробкою окремих правил лісівництва на територіях природно-заповідного фонду, які б у повній мірі враховували б мету створення природоохоронних територій та збереження біорізноманіття.
За додатковою інформацією звертайтеся:
Тєстов Петро, еколог ЕПЛ
email: petro.testov@gmail.com тел.: (032) 225 – 76 – 82
Софія Шутяк, юристконсульт ЕПЛ
email: sofiya.shutiak@gmail.com, тел.: (032) 225 – 76 – 82
*************************************************************************************
Круглий стіл проводився за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». МФ «Відродження» є однією з найбільших благодійних фундацій в України, заснований фінансистом і філантропом Джорджем Соросом. Місія фонду – розвивати відкрите суспільство в Україні на основі демократичних цінностей. http://www.irf.ua/
Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» – це правозахисна організація, яка з 1994 року відстоює екологічні права, здійснює діяльність в сфері охорони довкілля, підтримання, відновлення та покращення його стану; та надає правову допомогу в захисті інших, насамперед дотичних до екологічних прав людини. http://www.epl.org.ua/