31 липня 2015 року у місті Калуш Івано-Франківської області відбулося виїзне засідання робочої групи Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи щодо екологічних проблем Домбровського кар’єру та токсичних відходів гексахлорбензолу, про яке місцева громадськість, як постфактум, довідалася з сайту Верховної Ради України в день проведення засідання.
Експерти ЕПЛ були запрошені народними депутатами Комітету екополітики, з якими тісно співпрацюють з низки питань з охорони довкілля.
На превеликий жаль, маємо зазначити, що з огляду на порядок денний проведення засідання робочої групи зводилося до формального характеру, оскільки на виступи 13 учасників відведено лише дві години, а на загальне обговорення – лише декілька хвилин, які організатори чомусь так і не надали для дискусії.
Місцеві громадські активісти, дізнавшись про виїзне засідання робочої групи з проблем, що вкрай є актуальними та болючими для громади Калуша, звернулися з листом до Калуської міської ради про свою участь у засіданні і отримали відповідь без конкретизації дати, часу та місця проведення, з якою можна ознайомитися тут.
Лише завдяки наполегливості місцевим громадським активістам вдалося довідатися про програму запланованого виїзного засідання та взяти участь у ньому.
Проте, із сайту Верховної Ради України виглядає, що громадські організації взяли участь у засіданні.
Загалом порушена проблема вимагала кваліфікованого підходу до її вирішення: з однієї сторони, це високомінералізовані розсоли Домбровського кар’єру, з другої – небезпечні відходи гексахлорбензолу на Калуському полігоні токсичних відходів, за видалення яких держава заплатила близько 1 млрд. грн. У той час за результатами наших досліджень ці відходи і далі знаходяться на Калуському полігоні у ґрунтах у небезпечній для довкілля та людини кількості.
ЕПЛ взяла участь у засіданні робочої групи, за що дякуємо народним депутатам з Комітету екополітики, та підготувала звернення до Комітету з екологічної політики ВРУ, з яким можна ознайомитися тут.
Починаючи з вересня 2014 року, ЕПЛ досліджує екологічні проблеми Калуського району, які пов’язані, зокрема, із зберіганням небезпечних відходів гексахлорбензолу на Калуському полігоні, їхнім вивезенням та утилізацією.
Гексахлорбензол є надзвичайно токсичною речовиною, станом на 01.01.2015 року Калуський полігон небезпечних відходів вважається очищеним від відходів гексахлрорбензолу, проведено рекультивацію та висаджено саджанці. Наприкінці березня 2015 року ЕПЛ направила проби ґрунту та води з Калуського очищеного рекультивованого полігону небезпечних відходів для досліджень на вміст гексахлорбензолу до Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя МОЗ України, за результатами досліджень встановлено перевищення у трьох пробах ґрунту по гексахлорбензолу у 518000 разів, 331 000 разів та 164 000 разів.
Дослівно у звіті Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л.І. Медведя МОЗ України зазначено: “Аналізуючи хроматограми, можна зробити висновок, що у гексанових екстрактах кожної з наданих на експертизу зразків проб ґрунту встановлено наявність значної кількості ГХБ (гексахлорбензолу). Виявлені величини ГХБ у пробах ґрунту значно перевищують гігієнічні нормативи, викладені в ДСанПіН 8.8.1.2.3.4-000-2001. Результати досліджень свідчать про значну небезпеку для довкілля та середовища життєдіяльності людини, що мешкає на прилеглих територіях. Потребується негайне прийняття заходів з очищення ґрунтів цього регіону, тому що ГХБ заборонено до використання і віднесено до стійких органічних забруднювачів (СОЗ).»
Інформація, яка стосується здійснення операцій у сфері поводження із небезпечними відходами – відходами гексахлорбензолу, який у відповідності до Стокгольмської конвенції про стійкі органічні забруднювачі, що ратифікована Україною у 2007 році, заборонений до використання у всьому світі, входить до дванадцяти найтоксичніших сполук, виявляє стійкість до розкладання, характеризується біоакумуляцією і є об’єктом транскордонного перенесення повітрям, водою й мігруючими видами, а також осаджується на великій відстані від джерела викиду, нагромаджуючись в екосистемах суші та водних екосистемах, а, потрапляючи в організм людей, уражує печінку, центральну нервову і серцево-судинну системи, є відкритою та доступною перш за все для громадськості.
Не оприлюднення інформації про токсичний гексахлорбензол порушує не лише права громадян на доступ до публічної інформації, але і право на безпечне для життя і здоров’я довкілля, право вільного доступу до інформації про стан довкілля, гарантованих Конституцією України.
Члени комісії прибули до Калуша на один день, а місцеві мешканці живуть на цій місцевості постійно, де навколо знаходяться шахти, кар’єри з високомінералізованими розсолами та надзвичайно забруднені ґрунти гексахлорбензолом на полігоні небезпечних відходів.
Не оприлюднення інформації щодо поводження з відходами гексахлорбензолу є неприпустимим, не може забезпечувати екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, чим порушує статтю 16 Конституції України, а також порушує основні принципи охорони довкілля – гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров’я людей у відповідності до статті 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
За додатковою інформацією звертайтеся:
Алла Войціховська, еколог 1-ої категорії ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; alla.voytsyhovska@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 – 82
За додатковою інформацією звертайтеся:
Наталія Куць, юрисконсульт ЕПЛ
Email: office@epl.org.ua; natalia.kuts1@gmail.com
Тел.: (032) 225 – 76 – 82