Доопрацьований проєкт №2207-1д має перезапустити систему поводження з відходами в Україні, яка потребує негайного реформування. Українці вже давно очікують на європейські правила гри у сміттєвому секторі.
Чергова редакція допрацьованого законопроєкту хоч і містить ряд недоліків, в загальному вводить основні європейські інструменти та підходи до сфери управління відходами: принцип розширеної відповідальності виробника, припинення статусу відходів, ієрархію управління відходами.
Нажаль чинна редакція законопроєкту зберігає існуючу дозвільну систему в сфері управління з відходами: дозволи, ліцензії, декларації. Така система регулювання операцій поводження з відходам, в тому числі і небезпечними, за роки свого існування довела свою неефективність та корупційність, тому є потреба її змінити кардинально.
Також ЕПЛ має застереження щодо внесення нової можливості реалізації системи розширеної відповідальності виробника шляхом сплати екологічного податку, поряд із участю в системах розширеної чи індивідуальної відповідальності виробника. Є побоювання, що виробники продукції будуть, через сплату екологічного податку, уникати зобов’язань щодо досягнення цільових показників збору та перероблення відходів їхньої продукції.
Наші коментарі щодо даного проєкту Закону доступні тут.
Попри це, ми віримо, що після тривалого обговорення та пошуку компромісу, слід дати зелене світло реформі системи управління відходами. Адже без цього закону органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання та інвестори не зможуть запустити планування та втілення сучасних рішень, моделей в сфері управління відходами, в першу чергу побутовими. А нові регіональні плани поводження з відходами для областей мають отримати законодавче підгрунття та зрозумілі правила гри.