10 липня 2017 року у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України (м.Київ) відбувся круглий стіл «Проблеми збереження біологічного різноманіття НПП «Меотида», який зібрав працівників ботанічного саду та інших установ НАН України, працівників національного природного парку «Меотида», науковців столичних університетів та Державної екологічної академії післядипломної освіти, громадських активістів та кінематографістів.
Організаторами круглого столу виступили дирекція Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України, МБО «Екологія-Право-Людина», Національний природний парк «Меотида» та Національний екологічний центр України.
До круглого столу була відкрита спеціальна фотовиставка на території Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України та проведена презентація відеороликів творчої групи «B Wild», присвячених національному парку «Меотида».
Під час круглого столу учасникам надана актуальна інформація про НПП «Меотида», обговорені актуальні проблеми НПП, перспективи його розширення, проблеми природно-заповідного фонду в зоні військового конфлікту на сході України.
Учасники круглого столу вирішили:
Висловити подяку дирекції Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка НАН України за люб’язно надане для цих заходів місце і особисто Віталію Кухару за ініціативу щодо проведення семінару та фотовиставки.
Звернутись до Військового комітету НАТО з проханням надати інформацію про стандарти НАТО щодо стосунку до довкілля і поводження військових на природоохоронних територіях (в т.ч. акваторіях), а також інформацію про кращі зразки організації взаємодії збройних сил окремих країн – учасниць НАТО з довкіллям.
Після отримання запитаної інформації від НАТО – звернутись до Президента України Петра Порошенка, Міністра оборони України Степана Полторака а також начальника Генерального Штабу, головнокомандувача Збройних Сил України Віктора Муженка з проханням:
Запровадити в Україні стандарти НАТО щодо поводження з довкіллям та природоохоронними територіями; довести зазначені стандарти до особового складу;
Провести відповідні навчання керівництва підрозділів із залученням консультантів із НАТО;
Вивести війська з усіх територій природно-заповідного фонду де вони сьогодні перебувають;
Залучити військовослужбовців до допомоги установам природно-заповідного фонду (охорона територій та морських акваторій, інша допомога).
Направити подяку Державній прикордонній службі України, що здійснює охорону зони абсолютної заповідності на Білосарайській косі (територія НПП «Меотида»), завдяки чому на косі стрімко відновлюються колонії рідкісних птахів (в т.ч. ті, що покинули Криву косу у зв’язку з військовими навчаннями терористичних військових угруповань).
Звернутись до Міністра екології та природних ресурсів України Остапа Семерака з проханням відзначити мужність працівників НПП «Меотида», що покинули окуповану територію з метою охорони природи України та відновили роботу національного парку, що на момент окупації повністю втратив матеріальну базу.
У зв’язку зі складним становищем НПП «Меотида», внаслідок його розташування в зоні проведення АТО просити Міністерство екології та природних ресурсів України знайти можливість в поточному або наступному році профінансувати розроблення проекту організації території, охорони, відтворення та рекреаційного використання природних комплексів і об’єктів національного природного парку «Меотида» та проектів землевідведення з вилученням та без вилучення у користувачів, що є вкрай необхідними для повноцінного функціонування Парку і виконання їм своїх обов’язків по охороні та збереженню важливих природних комплексів Приазов’я.