Гліфосат – це одна із найбільш поширених діючих речовин в Україні, ЄС та світі, яка використовується в гербіцидних препаратах для сільського господарства. В Україні зареєстровано офіційно близько 10 тис. різних препаратів. Відповідно до Державного реєстру пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, гліфосат входить до 137 препаратів із чинною реєстрацією.
Гліфосат дозволений і в ЄС до 2022 року. Його історія дуже цікава. У 2017 році перед продовженням його реєстрації точилися великі дискусії стосовно безпеки цієї діючої речовини. У результаті було винесено рішення, що наукових досліджень ще недостатньо для того, щоб з впевненістю сказати, що гліфосат небезпечний, тому його реєстрацію продовжили до 2022 року.
Варто відмітити, що вже у наступному 2018 році у США великого розголосу набула справа Двейна Джонсона, який захворів на рак через використання пестициду раундап, у складі якого є гліфосат. Суд Сан-Франциско ухвалив рішення, яким зобов’язав виробника пестициду виплатити 289 млн доларів компенсації хворому чоловіку. Виробником була корпорація Монсанто – світовий лідер у галузі пестицидів.
Dewayne Johnson, хворий на рак, під час слухання у суді Сан Франциско
Ще у 2015 році Міжнародна агенція з дослідження раку, яка знаходиться у складі ВООЗ, зазначила, що гліфосат “імовірно може бути канцерогенним для людей”. Нова публікація американських вчених, видана 2019 роком, говорить про те, що гліфосат підвищує ризик захворіти на рак на 41 %.
У 2022 році ЄС знову постане перед вибором, чи продовжувати реєстрацію гліфосату чи ні. Якщо її знову продовжать, то вже у 2019 році треба розпочинати цей процес, а для цього потрібно точно знати про його безпеку. Тому зараз працює спеціальна робоча група для досілдження цього питання, куди ввійшли Франція, Угорщина, Нідерланди та Швеція.
Сподіваємось, в Україні доля гліфосату також буде вирішена із користю для її жителів. Нагадаємо, кілька місяців тому КабМін зареєстрував проект постанови “Про заборону ввезення на митну територію України та використання в Україні окремих небезпечних пестицидів”. Гліфосат та всі його препаративні форми входять до переліку цього проекту.
Катерина Норенко, аналітик та еколог ЕПЛ
office@epl.org.ua, kateryna.norenko@gmail.com
(032) 255 76 82