У 2012 році на Одещині було створено один з найбільших в Україні степових заповідних об’єктів – заказник «Тарутинський степ», площею 5200 га1. Заказник створений на території цілини, що раніше входила до Тарутинського військового полігону. Після розформування полігону його територія була віднесена до земель запасу. Початково планувалось створення тут регіонального ландшафтного парку площею 26000 га, та більшу частину території розорали, перш ніж вона отримала природоохоронний статус2.
10-12 жовтня 2016 року наукові співробітники ПП «Центр екологічного управління» виявили сільськогосподарську техніку, що розорювала заказник. Заказник є місцем поширення багатьох видів рослин, занесених до Червоної книги України, та оселищ, включених до Резолюції 4 Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі (Бернська конвенція) 1979 р. На виконання Бернської конвенції Україна здійснює роботи щодо проектування Смарагдової мережі. Заказник «Тарутинський степ» включений до проектованої Смарагдової мережі. Важливо зазначити, що «Тарутинський степ» – це чи не останнє в Україні місце, де зберігся рідкісний степовий ссавець мишівка степова.
Встановлено, що приватне підприємство «Шанс» уклало договір № 5-2016 з Білгород-Дністровсьою квартирно-експлуатаційною частиною (КЕЧ) про вирощування сільськогосподарських культур на земельних ділянках загальною площею 1039,0 га. Укладення такого договору грубим порушенням законодавства України, адже цілина давно не належить КЕЧ. Тим більше на ній створено заказник, пошкодження якого тягне відповідальність згідно ст. 252 Кримінального кодексу України.
На захист заказника від фермерів та військовослужбовців виступила Тарутинська районна державна адмінстрація, яка звернудась до Господарського суду Одеської області з позовом, у якому вимагає прийняти ухвалу про забезпечення позову, а саме про заборону проведення ПП «Шанс-2016» будь-яких сільськогосподарських робіт на спірних земельних ділянок до вирішення спору по суті. Крім того, головною позовною вимогою є визнання недійсним договору між КЕЦ та ПП «Шанс».
До кампанії на захист заказника долучились громадські організації, що працюють над формуванням в Україні Смарагдової мережі в рамках Угоди про асоціацію з ЄС, а також народні дептутати – члени антикорупційного комітету Верховної Ради України.
1 Рішення Одеської обласної ради від 26.04.2012 року № 445-У1
2 Вакаренко Л., Дубимна Д. Рослинність Тарутинського степу (Одеська обл.) та проблеми її охорони // Чорноморський ботанічний журнал – том 9, № 2 (2013)