МБО “Екологія-Право-Людина”, ІЦ “Зелене досьє” та БЕР організували міжнародний форум «Розвиток тваринництва в Україні: тернистий шлях до екологічної відповідальності», що відбувся 20-21 грудня 2016 року в м.Києві. Учасниками та організаторами заходу було напрацьовано Дорожню карту шляху до екологічно відповідального тваринництва, із врахуванням думок та пропозицій учасників, зібраних під час та після заходу. Дорожня карта визначає план дій для всіх ключових зацікавлених сторін з метою вирішення нагальних питань негативного впливу на довкілля та здоров’я жителів від інтенсивного розвитку тваринництва, що спостерігається останні роки в Україні.
Основними проблемами, які сьогодні накопичилися та продовжують нести ризики для довкілля та здоров’я людей є:
- Відсутність механізмів попередження екологічної шкоди, її мінімізації та прийняття обгрунтованого рішення на етапі планування із належним інформуванням та врахуванням думки місцевого наслененя. Для запуску такого механізму слід прийняти Закони «Про оцінкувпливу на довкілля» та «Про стратегічну екологічну оцінку».
- Неможливість реалізації громадянами свого права брати участь в управлінні у місцевому референдумі, що передбачено ст. 38 Конституції України, а також неможливість територіальних громад села, селища та міста реалізувати своє право на проведення місцевих референдумів та реалізацію їхніх результатів (ст.143 Конституції України). Для реалізації таких прав слід прийняти закон, що буде регулювати порядок проведення місцевих референдумів.
- Відсутність єдиної державної політики щодо розвитку сільського господарства та розвитку сільських територій, яка б враховувала всі аспекти сталого розвитку (вплив на довкілля, економічну та соціальну складову) не дозволяє приймати узгоджені рішення на місцевому рівні в даній сфері. Для цього слід схвалити Стратегію розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки, розроблену МінАПК.
- Мізерні штрафи за порушення вимог природоохоронного законодавства для великих суб’єктів тваринництва не стимулюють до екологічно свідомого ведення бізнесу, а також є порушенням міжнародно визнаного принципу «забруднювач платить». Для вирішення даної проблеми слід внести зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення (ст. ст. 48, 52, 59, 60, 78, 82, 82-1, 82-4) для посилення відповідальності за порушення правил водокористування, скиди та викиди без дозволу та інші порушення природоохоронного законодавства свино- та птахофермами.
- Забір води для потреб тваринницьких ферм у більшості випадків відбувається без дозволу, або із перевищенням лімітів на забір води чи за відсутності належного обліку видобутої води, має наслідком зменшення обсягів питного водопостачання із колективних чи індивідуальних джерел. Для вдосконалення правового регулювання спеціального водокористування слід внести відповідіні зміни до Водного кодексу України та розробити порядок видачі, анулювання, внесення змін до дозволу на спеціальне водокористування.
- Забруднення повітря цілим рядом небезпечних речовин в результаті експлуатації тваринницьких ферм. Викиди на таких об’єктах можна зменшити за умови використання сучасних технічних пристроїв, газоочисних приладів. Дли вирішення такої проблеми слід вдосконалити порядок видачі дозволу на викиди забруднюючих речовин із стаціонарних джерел.
- Неефективний контроль за тваринницькими комплексами з боку органів Державної екологічної інспекції, Держпродспоживслужби та інших органів, що полягає в формальному підході до перевірок та відсутності попереджувального, карального ефекту від таких перевірок, а також важелів для поліпшення ситуації. Для цього слід внести зміни до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” щодо унеможливлення формалізму при проведенні перевірок, з врегулювання умов для звернення до суду про призупинення діяльності свинокомплексів та птахоферм, що порушують вимоги щодо захисту довкілля, здоров’я та санітарної та ветеринарної безпеки.
- Система контролю за процесом вигодовуванням тварин, за якістю м’яса та м’ясної продукції на сьогодоні в зародковому стані, не відповідає Європейським стандартам до якості та системи контролю за виробництвом м’яса, тому слід вдосконалити законодавства для запровадження європейських нормативів вмісту антибіотиків та біостимуляторів росту в м’ясі, що вирощується на промислових фермах, а також для запуску ефективної системи контролю за використанням та вмістом антибіотиків та біостимуляторів росту в м’ясі та м’ясній продукції.
- Утворення величезних обсягів гноївки на фермах, яка є джерелом забруднення повітря, води та грунтів, погіршення самопочуття жителів потребує використання європейських механізмів та передових технологій поводження із гновїкою та норм внесення її в якості органічного добрива в грунти. Тому слід оновити норми технологічного проектування “Системи видалення, обробки, підготовки та використання гною”, врахувавши передовий європейський досвід, а також передбачити дієві механізми обліку та контролю даної діяльності.
- Низька екологічна свідомість жителів, посадових осіб тваринницьких комплексів призводить до нехтування екологічними нормами, забруднення довкілля та вичерпання водних ресурсів, систематичного порушення екологічних прав громадян та прав майбутніх поколінь.
Завдання для відповідальних органів
Верховна Рада України
- Прийняття Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки
- Прийняття законів про ОВД та про СЕО.
- Внесення змін до Водного кодексу України для передбачення підстав та переліку документиів для видачі, анулювання дозволу на спеціальне водокористування, підстав обмеження чи зменшення лімітів на водокористування.
- Розгляд та прийняття закону, що врегулює порядок проведення місцевих референдумів.
- Розгляд та прийняття Закону України “Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення (ст. ст. 48, 52, 59, 60, 78, 82, 82-1, 82-4 для посилення відповідальності за порушеня природоохоронного законодавства”.
- Прийняття законопроекту “Про внесення змін до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007р” для унеможливлення формалізму при проведенні перевірок, для врегулювання умов для звернення до суду про призупинення діяльності свинокомплексів та птахоферм, що порушують вимоги щодо захисту довкілля, здоров’я та ветеринарної безпеки.
Кабінет Міністрів України
- Прийняти Постанову КМУ, якою врегулювати порядок видачі дозволу на спеціальне водокористування.
- Прийняття Постанови про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N 302 “Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців, які отримали такі дозволи для удосконалення порядку видачі дозволу на викиди, унеможливлення отримання дозволу за відсутності газоочисного обладнання в суб’єктів господарювання та складання графіку зменшення викидів із стаціонарних джерел протям терміну дії дозволу. Розробити порядок, затверджений Постановою КМУ, який встановлює перелік ризиків продуктів тваринного поодження та встановити спосіб їхнього визначення.
- Підготовка законопроекту про внесення змін до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” для унеможливлення формалізмупри проведенні перевірок, для врегулювання умов для звернення до суду про призупинення діяльності свинокомплексів та птахоферм, що порушують вимоги щодо захисту довкілля, здоров’я та ветеринарної безпеки.
Міністерство екології та природних ресурсів України
- Розробити проект Закону України«Про внесення змін до Водного кодексу України для врегулювання питань видачі дозволу на спеціальне водокористування».
- Розробити проект Постанови Кабінету Міністрів України про порядок видачі дозволу на спеціальне водокористування, включаючи право громадськості брати участь у видачі даного дозволу, порядку видачі та анулювання дії даного довзолу, обмеження лімітів на водокористування, умови скидів тощо.
- Розробити проект Постанови про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N 302 “Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців, які отримали такі дозволи для удосконалення порядку видачі дозволу на викиди, унеможливлення отримання дозволу за відсутності газоочисного обладнання в суб’єктів господарювання та складання графіку зменшення викидів із стаціонарних джерел протям терміну дії дозволу.
- Розробка проекту Закону про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення України (ст. ст. 48, 52, 59, 60, 78, 82, 82-1, 82-4) для посилення відповідальності за водокористування, скиди та викиди забруднюючих речовин без довзолу та інші порушеня природоохоронного законодавства свино- та птахофермами.
- Розробка (спількно із МінАПК) розроблення нових норм технологічного проектування “Системи видалення, обробки, підготовки та використання гною”, врахувавши передовий європейський досвід та передбачивши механізм обліку та контролю даної діяльності, та їх затвердження в межах своєї компетенції.
Міністерство охорони здоров’я України
- Розробка нормативів вмісту антибіотиків та біостимуляторів росту в м‘ясі, що вирощується на промисловихфермах для забезпечення їхнього безпечного споживання людиною та прийняття їх.
- Розробка механізмів ефективного, систематичного контролю за нормативами вмісту антибіотиків табіостимуляторів росту в м’ясі та м’ясних продуктах, пошук фінансових ресурсів для фінансування проведеннявідповідних аналізів м’яса та м’ясних виробів лабораторіями МОЗ.
- Перегляд дозволених до використання в Україні антибіотиків для ветеринарних цілей для уніфікації даного списку із відповідними переліками Європейського Союзу .
- Організувати атестацію та наявність відповідного обладнання і реактивів для проведення аналізів наявності антибіотиків, стимуляторів росту, пестицидів у грунтах, воді та продукції тваринництва лабораторних центрів МОЗ (колишні лабораторії СЕС).
МінАПК
- Впровадження Плану дій щодо виконання Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки.
- Розробка (спількно із Мінприроди України) нових норм технологічного проектування “Системи видалення, обробки, підготовки та використання гною”, врахувавши передовий європейський досвід та передбачивши механізм обліку та контролю даної діяльності, та їх затвердження в межах своєї компетенції.
- Участь в розробці механізмів ефективного, систематичного контролю за нормативами вмісту антибіотиків та біостимуляторів росту в м’ясі та м’ясних продуктах, пошук фінансових ресурсів для фінансування проведення відповідних досліджень м’яса та м’ясних виробів лабораторіями МОЗ.
- Участь в уніфікації списку дозволених до використання в Україні антибіотиків для ветеринарних цілей із відповідними переліками Європейського Союзу.
- Розробка фінансових механізмів державної підтримки малих СФГ, які застосовують традиційні технології вирощування птиці та свиней без антибіотиків та біостимуляторів росту.
Екологічно свідомі представники тваринницького бізнесу
- Участь в адвокатуванні прийняття, моніторингу впровадження Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки та Плану дії до неї.
- Адвокатування прийняття Законів про ОВД та про СЕО.
- Ініціювання та участь в розробці (спількно із МінАПК, Мінприроди) технологічних документів щодо витримування, оброблення гноївки, лімітів внесення гноївки як органічного добрива в грунти та механізмів обліку та контролю даної діляльності та їх дотримання.
- Участь в розробці нормативів вмісту антибіотиків та біостимулятори росту в мясі, що вирощується на промислових фермах для забезпечення їхнього безпечного споживання людиною та їх дотримання.
- Участь в розробці механізмів ефективного, систематичного контролю за нормативами вмісту антибіотиків та біостимуляторів росту в м’ясі та м’ясних продуктах, пошук фінансових ресурсів для фінансування проведення відповідних досліджень м’яса та м’ясних виробів лабораторними центрами МОЗ.
- Участь в уніфікації списку дозволених до використання в Україні антибіотиків для ветеринарних цілей із відповідними переліками Європейського Союзу.
- Адвокатування державної підтримки малих СФГ, які застосовують традиційні технології вирощування птиці та свиней.
- Участь у формуванні екологічної свідомості громадян щодо ризиків, які несе промислове свинарство та птахівництво для довкілля та здоров’я людей, щодо можливостей застосуванн’ технологій обмеження чи усунення впливів на довкілля від тваринницьких комплексів.
- Встановлення станцій моніторингу якості повітря на межі санітарно-захисної зони, повідомлення орендодавців щодо результатів аналізів грунтів перед та після внесення органічного добрива в грунти як індивідуально, так і в публічних місцях.
ЗМІ
- Адвокатування формування екологічної свідомості громадян щодо ризиків, які несе промислове свинарство та птахівництво для довкілля та здоров’я людей, щодо переваг екологічно безпечного твариннцицтва, сучасних технологій зменешння впливу тваринництва на довкілля.
Громадськість
- Участь в адвокатуванні прийняття, моніторингу впровадження Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки та Плану дій до неї.
- Участь в розробці та коментуванні проекту Закону України про внесення змін до Водного кодексу України для врегулювання питань видачі дозволу на спеціальне водокористування, адвокатування прийняття такого Закону.
- Участь в розробці та коментуванні проекту Постанови Кабінету Міністрів України про порядок видачі дозволу на спеціальне водокористування, включачи право громадськості брати участь в видачі даного дозволу, порядку видачі та анулювання дії даного довзолу, обмеження лімітів на водокористування, умови скидів тощо.
- Участь в розробці та коментуванні проекту Постанови про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 р. N 302 “Про затвердження Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців, які отримали такі дозволи для удосконалення порядку видачі дозволу на викиди, унеможливлення отримання дозволу за відсутності газоочисного обладнання в суб’єктів господарювання та складання графіку зменшення викидів із стаціонарних джерел протям терміну дії дозволу.
- Адвокатування прийняття Закону України, що врегулює порядок проведення місцевих референдумів.
- Участь в розробці та коментуванні проекту Закону “Про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення України (ст.48, 52, 59, 60, 78, 82, 82-1, 82-4) для посилення відповідальності за порушеня природоохоронного законодавства.
- Участь в розробці та коментуванні законопроекту “Про внесення змін до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” для унеможливлення формалізму при проведенні перевірок, для врегулювання умов для звернення до суду про призупинення діяльності свинокомплексів та птахоферм, що порушують вимоги щодо захисту довкілля, здоров’я та ветеринарної безпеки.
- Екологічна освіта та просвіта щодо ризиків промислового тваринництва, щодо прав людей та обов’язків компетентних органів.
- Ініціювання та участь в розробці (спількно із МінАПК, Мінприроди) технологічних документів щодо витримування гноївки, лімітів внесення гноївки як органічного добрива в грунти та механізмів обліку та контролю даної діляьності.
- Участь в розробці нормативів вмісту антибіотиків в м’ясі, що вирощується на промислових фермах для забезпечення їхнього безпечного споживання людиною.
- Участь в розробці механізмів ефективного, систематичного контролю за нормативами вмісту антибіотиків в м’ясі та м’ясних продуктах, пошук фінансових ресурсів для фінансування проведення відповідних досліджень м’яса та м’ясних виробів лабораторіями МОЗ.
- Участь в уніфікації списку дозволених до використання в Україні антибіотиків для ветеринарних цілей із відповідними переліками Європейського Союзу.
- Адвокатування державної підтримки малих СФГ, які застосовують традиційні технології вирощування птиці та свиней.
- Робота над формуванням екологічної свідомості громадян щодо ризиків, які несе промислове свинарство та птахівництво для довкілля та здоров’я людей.
- Надавати методичну, юридичну, організаційну та фінансову допомогу громадам для підвищення рівня захисту своїх прав від господарської діяльності тваринницьких коплексів, наприклад для закупівлі обладнання для експрес-аналізів повітря, грунту, води, продукції, навчанню роботи на такому обладнанні, інтерпретації результатів аналізів та їх поширення тощо.
- Співпрацювати із сільськогосподарськими дорадниками, ДУ «Агроосвіта» щодо сучасних методів ведення тваринницького бізнесу, можливостей мінімізації впливу такого бізнесу на довкілля, здоров’я людей, тощо.
Науковці
- Участь в адвокатуванні прийняття, моніторингу впровадження Стратегії розвитку сільського господарства та сільських територій на 2015-2020 роки та Плану дій до неї.
- Ініціювання та участь в розробці (спількно із МінАПК, Мінприроди) технологічних документів щодо витримування, оброблення гноївки, лімітів внесення гноївки як органічного добрива в грунти та механізмів обліку та контролю даної діляьності.
- Участь в розробці нормативів вмісту антибіотиків в м’ясі, що вирощується на промислових фермах для забезпечення їхнього безпечного споживання людиною.
- Участь в розробці механізмів ефективного, систематичного контролю за нормативами вмісту антибіотиків в м’ясі та м’ясних продуктах, пошук фінансових ресурсів для фінансування проведення відповідних досліджень м’яса та м’ясних виробів лабораторіями МОЗ.
- Участь в уніфікації списку дозволених до використання в Україні антибіотиків для ветеринарних цілей із відповідними переліками Європейського Союзу.
- Адвокатування державної підтримки малих СФГ, які застосовують традиційні технології вирощування птиці та свиней.
- Проведення та популяризація наукових досліджень для формування екологічної свідомості громадян щодо ризиків, які несе промислове свинарство та птахівництво для довкілля та здоров’я людей.
- Співпрацювати із сільськогосподарськими дорадниками, ДУ «Агроосвіта» щодо сучасних методів ведення тваринницького бізнесу, можливостей мінімізації впливу такого бізнесу на довкілля, здоров’я людей, тощо.