Щороку із приходом весни фермери, які займаються вирощуванням овочів, фруктів, городини, сільськогосподарських культур, вживають усі необхідні заходи, які б допомогли отримати щедрий урожай. Не забувають про ці заходи і власники приватних городів у селах, поблизу міст. Одні з них – це використання пестицидів – токсичних речовин, призначених для боротьби з різного роду шкідниками – бур’янами, комахами, гризунами тощо.
Вплив пестицидів на довкілля та людину
Попри так звану користь для врожаю, пестициди несуть значно більший негативний вплив на довкілля та на життя і здоров’я людини.
Пестициди забруднюють ґрунти, повітря, водні ресурси, у тому числі підземні водоносні горизонти. При розпиленні пестициди потрапляють на сусідні земельні ділянки, знищують листя дерев та іншу рослинність. Гинуть від пестицидів і комахи. Цілими сім’ями вимирають бджоли, які є індикатором чистого довкілля.
Пестициди здатні накопичуватися і у сільськогосподарській продукції, з якою потрапляють у організм людей та тварин. Аналогічно згубно на організм людини впливає вода, повітря, забруднені пестицидами. Так, потрапляння пестицидів у організм людини викликають утруднення дихання, ураження центральної нервової системи, сильний головний біль, розлади шлунку, підвищення температури та навіть настання коми. Постійні надходження пестицидів в організм людини, супроводжуються різким зниженням маси тіла, слуху, розвитком катаракти, алергічних реакцій1.
Усі без винятку пестициди при ретельному вивченні виявляли або мутагенну, або інші негативні дії на живу природу і людину. Близько 90% усіх фунгіцидів, 60% гербіцидів і 30% інсектицидів є канцерогенними2, тобто здатними викликати ракові захворювання, і є надзвичайно токсичними для довкілля і людей.
Прикладів такої «користі» від пестицидів можна відшукати по всій Україні, на жаль, дуже багато. Так, у двадцяти п’яти селах на Рівненщині впродовж 2015-2016 років ТзОВ «Акріс Агро» проводило обробіток полів пестицидами невідомого складу та походження без маркування та зазначення назви пестициду на тарі, впритул до житлових будинків та присадибних ділянок мешканців. Унаслідок внесення пестицидів з порушенням чинного законодавства значна кількість жителів відчули запаморочення, нудоту, інші симптоми отруєння, про що свідчать численні звернення жителів до лікарських установ. Окрім того, були пошкоджені дерева, кущі. Загинули дикі та свійські тварини. Сталася масова загибель бджіл3. Цього року підприємства у Рівненській, Житомирській, Черкаській, Сумській областях знову з порушенням використовують пестициди, і як наслідок – сотні бджолиних сімей загинули, отруїлися люди4.
Основні законодавчі вимоги до застосування пестицидів
Оскільки пестициди є токсичними речовинами, законодавством передбачені вимоги до відносин, пов’язаних із державною реєстрацією, виробництвом, закупівлею, транспортуванням, зберіганням, торгівлею та безпечним для здоров’я людини і навколишнього природного середовища застосуванням пестицидів і агрохімікатів.
Так, загальні вимоги щодо використання пестицидів визначені Законом України «Про пестициди та агрохімікати», який передбачає наявність дозволу на застосування пестицидів, які становлять підвищену небезпеку, допуску (посвідчення) на право на застосування чи здійснення інших операцій з пестицидами і агрохімікатами, та запроваджує обов’язкове страхування відповідальності за шкоду, яка може бути заподіяна через застосування пестицидів.
Окрім того, Наказом Міністерства охорони здоров’я затверджено гігієнічні нормативи і регламенти безпечного застосування пестицидів і агрохімікатів, які встановлюють гранично-допустимі концентрації пестицидів у воді, ґрунтах, атмосферному повітрі, максимально допустимий рівень пестицидів у продуктах харчування.
Згідно з Державними санітарними правилами авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.96 N 382, перед авіаційним розпиленням пестицидів, замовник таких робіт повинен за три дні до початку робіт повідомити населення відповідної місцевості про місце та строки використання пестицидів, про заборону здійснювати будь-які сільськогосподарські роботи, випасання худоби на відстані ближче 1 км до місця проведення робіт, про необхідність переміщення пасік на відстань більше 5 км від місця застосування пестицидів на період до 5 днів. Також замовник повинен встановити спеціальні попереджувальні знаки, у тому числі із зазначення строків розпилення, на відстані 300 метрів від місця розпилення, та на дорогах, які проходять через відповідні поля.
Лише після вжиття цих заходів та після отримання дозвільних документів допускається авіаційне оброблення угідь пестицидами.
Окрім того, забороняється проводити авіаційні обробки полів пестицидами на відстані ближче ніж:
а) 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;
б) 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водозабезпечення, місць випасання домашніх тварин, об’єктів природно-заповідного фонду;
в) 1 км від населених пунктів, тваринницьких ферм, посівів сільськогосподарських культур, які споживаються без термічної обробки (кріп, огірки, томати, полуниця, малина тощо), садів, виноградників та місць проведення інших сільськогосподарських робіт.
Згідно з Державними санітарними правилами 8.8.1.2.-001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів в народному господарстві», зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації шляхом дощування (додавання гербіцидів до поливної води) – 300 м.
Пестициди повинні застосовуватися з дотриманням вищеописаних та інших законодавчих вимог, що забезпечить мінімізацію шкоди для людей і довкілля.
Однак, деякі з вищеописаних вимог є застарілі. Під час розпилення пестицидів завжди існує ризик заподіяння шкоди людині та навколишньому середовищу. Раптова поява сильнішого вітру чи опадів призведуть до забруднення пестицидами значно більшої кількості території, водних ресурсів, повітря. Окрім того, у зоні обприскування завжди перебувають комахи, дикі тварини – пестициди згубно впливають на об’єкти біорізноманіття. Крім того, пестициди потрапляють у підземні води та переносяться на далекі відстані.
Натомість, згідно з Директивою Європейської комісії 2009/128/EC усі країни члени-ЄС повинні заборонити розпилення пестицидів. Так, у 2012 році авіаційне розпилення пестицидів було заборонене в Іспанії, у 2014 – у Франції5. Окрім того, Європейський Союз продовжує вживати заходів для зменшення та заборони використання пестицидів6. Європейська Комісія планує ввести повну заборону засобів захисту рослин, які завдають шкоди бджолам7.
Що робити, якщо Ваші права було порушено
В Україні зареєстровано близько 1000 пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання. Більшість з них застосовуються з порушенням вищеописаних норм і правил.
Згідно з Указом Президента України «Про Положення про Державну екологічну інспекцію України» від 13.04.2011 № 454/2011 до повноважень ДЕІ України належить реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами.
Згідно з Положенням про Держпродспоживслужбу України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 667 у редакції від 13.01.2017, остання здійснює державний нагляд за додержанням підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності та громадянами державних санітарних норм і правил, гігієнічних нормативів і регламентів безпечного виробництва, транспортування, зберігання, застосування пестицидів і агрохімікатів, за вмістом залишкової кількості пестицидів і агрохімікатів у харчових продуктах та продовольчій сировині.
Контроль за дотриманням авіаційного законодавства під час розпилення пестицидів здійснює також Державна авіаційна служба України8.
Відповідно, у разі заподіяння шкоди від розпилення пестицидів, необхідно звертатися до територіальних органів Держекоінспекції України, Держпродспоживслужби, Державіаслужби з вимогами провести перевірку дотримання законодавства під час використання пестицидів, встановлення факту та обрахування заподіяної шкоди, вжиття заходів для встановлення та притягнення винних осіб до відповідальності.
За захистом права на безпечне для життя і здоров’я довкілля, права власності, права на життя тощо, які були порушенні через застосування пестицидів, можна звернутися і до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини чи його регіональних представництв.
За порушення норм по використанню пестицидів порушники підлягають адміністративній відповідальності (для посадових осіб передбачений штраф, у розмірі від 119 до 170 грн.)9. Окрім того, заподіяння шкоди ґрунтам, водних ресурсам, забруднення атмосферного повітря через використання пестицидів є підставою для звернення із заявою про злочин та відкриття відповідного кримінального провадження.
Водночас, варто зазначити, що державою не забезпечено контроль за використанням пестицидів. Держпродспоживслужба не має лабораторій, які можуть дослідити вміст пестицидів у воді, повітрі, ґрунтах. Регіональні лабораторні центри, які раніше підпорядковувалися санепідемстанціям (до створення Держпродспоживслужби), підпорядковуються тепер МОЗ, а не Держпродспоживслужбі та не здійснюють контролюючих функцій. Лабораторії Держекоінспекції України не проводять досліджень пестицидів, бо не атестовані на такі вимірювання, а також здебільшого не мають відповідного обладнання10.
Використання пестицидів приносить матеріальну користь для власників полів, допомагає захистити урожай від шкідників та хворіб. Проте шкода від їхнього використання є значно більшою. Пестициди переносяться на сусідні території, потрапляють у підземні води, у ґрунти, в організм тварин та людей, заподіюючи шкоду довкіллю та організму людини. У той час як користь отримує конкретний власник полів, шкода заподіюється усім мешканцям, що межують із цими полями.
Система державного контролю за використанням пестицидів повинна бути змінена на дієву та таку, що попереджатиме заподіяння шкоди здоров’ю людей та довкілля. Окрім того, у світі існують альтернативи застосуванню пестицидів, які є не менш результативними та більш екологічно чистими. Україні необхідно запозичити іноземний досвід із заборони та зменшення обсягу використання пестицидів. А нам варто пам’ятати, що захист наших прав, здоров’я, майна, залежить не тільки від дій органів влади, але і від активності та свідомості кожного з нас.
Войціховська Алла, еколог 1-ї категорії
office@epl.org.ua, (032) 225 76 82
Куць Наталія, юрисконсульт ЕПЛ
office@epl.org.ua, (032) 225 76 82
3 http://epl.org.ua/announces/anons-vymagayemo-zabezpechyty-derzhavnyj-kontrol-za-vykorystannyam-i-povodzhennyam-z-pestytsydamy-ta-zaboronyty-atsetohlor-v-ukrayini/
4 https://tsn.ua/video/video-novini/selyani-zvinuvachuyut-agrofirmu-yaka-kropila-polya-u-zagibeli-bdzhil-ta-poganomu-samopochutti-ditey.htmlhttp://fakty.ictv.ua/ua/videos/vypusk-21-10-24-travnya/