У липні 2016 року відбулись перші виїзди ЕПЛ до Карпатського регіону з метою виявлення порушень при введенні лісового господарства. Першим об’єктом обстеження було обрано Буркутське лісництво ДП «Верховинське лісове господарство» (Івано-Франківська область, Верховинський район) на предмет рубок лісу та їхнього впливу на гірські екосистеми.
Від Буркута наближаємось до місцевої водної артерії – мальовничої річки Чорний Черемош.
Саме русло річки входить в гідрологічний заказник місцевого значення «Чорний Черемош з прибережною захисною смугою » та охороняється як середовище риби існування низки видів риб, занесених до Червоної книги України. Не зважаючи на те, що це ще околиці села, а не якась дика місцина, не доступна випадковому глядачеві, вже тут знаходимо порушення. Відповідно до ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд» на території заказника забороняється будь-яка діяльність, що суперечить цілям та завданням об’єкта. Тим не менш, транспортування зрубаного лісу (трелювання) тут відбувається саме руслом Чорного Черемоша. За час обстеження трелювання річкою нами було зафіксоване 9 разів! Як бачимо на фото, дорога для лісовозів перетинає повністю русло річки кілька разів. Руйнування берегів та забруднення річки паливно-мастивними матеріалами неминуче погіршує умови мешкання зникаючих видів.
На нижченаведеному фото можна чітко відстежити дві колії від коліс лісовоза, що ідуть притоком Чорного Черемоша.
Поступово підходимо до 1 і 2 кварталу Буркутського лісництва, де вирішили обстежити суцільні санітарні рубки та перевірити відповідність планів рубок з сайту Івано-Франківьского ОУЛМГ реальній ситуації. Відразу виявили позначену в плані суцільну санітарну рубку, яка відбувалась кілька місяців тому і наразі помітні ознаки ерозійних процесів. Стовбури розпилювали вже у руслі і тому тут полишено чимало пеньків і залишків стовбурів, що перегороджують річку, сприяючи підмиванню берега і створюючи загрозу знищення мостів під час повеней, які бувають тут регулярно.
Продовжуючи далі маршрут, бачимо ще одну вирубку. Піднімаємось вгору по крутому схилу.
Ноги провалюються та дряпаються між сухими гілками, наваленими метровою товщею просто на схилі. Очевидно, що про прибирання порубкових решток тут ніхто нічого не чув. Одна необережна іскра і в таку спекотну погоду спалахне масштабна пожежа, яка забере з собою не тільки гектари і кубометри, а й безцінну екосистему, лісову підстилку із запасом поживних речовин, травостій і мох, домівку для птахів, оленів, комах та багато чого іншого. Враховуючи важкодоступність земель Буркутського лісництва, розраховувати на своєчасну появу пожежної техніки не доведеться.
А лісовий ценоз тут неабиякий. Угруповання лісу поруч із вирубкою занесені до Зеленої книги України. Як бачимо на фото нижче, ліс має великий шар моху сфагнуму. Ці мохи поширені на Поліссі, а от у Карпатах – рідше. Вони утворюють суцільний товстий пухкий килим, що легко всмоктує воду і таким чином регулює гідрологічний режим лісу. Сфагново-чорничні ліси розвиваються лише на оглеєних (постійно перезволожених) ґрунтах.
Смерекові ліси разом зі сфагнумом та чорницею утворюють унікальні угруповання, занесені до Зеленої книги України. Поруч із мохом можна побачити на передньому плані фото нижче реліктову рослину – плаун річний. Цей вид є вразливим та знаходиться в Карпатах на межі ареалу, якраз приурочений до перезволожених смереково-чорницево-зеленомошних лісів, занесений до Червоної книги України. Особливим режимом збереження популяцій цього виду та заходами з його охорони заборонено лісові рубки.
Наразі експерти ЕПЛ продовжують обстеження лісових рубок у Карпатах, а також здійснюють аналіз документацїі щодо планів лісових заходів для перевірки законності цих рубок.