Продовжуємо серію статей про висновки першого екологічного рішення Великої Палати Верховного Суду у справі ЕПЛ проти ТзОВ “Аквадельф”.
Тварини є об’єктом права власності народу України на природні ресурси, що визначає особливий порядок їхнього використання за плату – стверджує постанова суду. Чи означає це, що тварини перестають бути просто речами у розумінні цивільного законодавства? Так, це зумовлено особливостями природоохоронного законодавства.
Більшість з нас не замислюється над тим, наскільки тварини є важливим елементом нашого довкілля. Поряд із водою, повітрям, ґрунтом – це частина природи, яка має важливий вплив на формування нашого життя. Статистика, на жаль, свідчить про постійне скорочення біорізноманіття. Як свідчить звіт ООН щодо належного управління водними ресурсами, саме нераціональне управління природою привело до зникнення попередніх цивілізацій.1 За даними англійської природоохоронної організації “Європарк” 60% усього біорізноманіття значно скоротилося за останні десятиліття, а ще 30% значно скоротиться в подальшому.2 Є підстави вважати, що без спеціального людського втручання такі негативні процеси не зупинити, а це може означати припинення життя на Землі. Екологічний прогноз Міжнародної організації економічного співробітництва та розвитку до 2050 року обіцяє до 10% втрат біологічного різноманіття планети в період з 2010 по 2050 роки.3
Природоохоронне законодавства є достатнім для того, щоб попередити втрати біологічного різноманіття України. Використання тварин регулюється законодавством. Стосовно тварин, занесених до Червоної книги, застосовується особливий порядок їхньої охорони. Зумовлено це тим, що всі дії щодо таких видів тварин повинні мати мету – попередження зникнення рідкісних видів із природи, забезпечення збереження їх генофонду.
Унікальність постанови Великої Палати Верховного Суду полягає у тому, що суд використовує чинні норми природоохоронного законодавства, які до цього часу не використовувалися органами державної влади, які мають обов’язок щодо їхньої реалізації. У рішенні наголошується, що тварини – особливо червонокнижні – є власністю народу України, використовувати їх можна з суворим дотриманням законів і за відповідну плату, а будь-яке їхнє використання із порушенням закону – призводить до неминучого покарання.
1 http://unesdoc.unesco.org/images/0026/002614/261424e.pdf
2http://www.europarc.org/nature/