Суть справи: збереження особливо цінних водно-болотних угідь міжнародного значення від забудови, іншої незаконної діяльності
Суть проблеми: НПП “Тузловські лимани” створений для захисту особливо цінних Рамсарських угідь – системи озер Алібей-Шагани-Бурнас, які відділені від Чорного моря Піщаною косою (пересипом) довжиною 36 км, яка містить природню пройму. Місцеве населення та чиновники Одещини систематично порушують правила вилучення природних ресурсів в межах НПП (риба, очерет) та забудовують піщану косу, чим заподіюють шкоду об’єкту ПЗФ та порушують його природоохоронний режим.
Сторони: Кабінет Міністрів України, ДАБІ, Міністерство екології та природних ресурсів України, Департамент екології та природних ресурсів Одеської ОДА, НПП “Тузловські лимани”, ЕПЛ.
Основні факти: Причорноморська коса входить до Національного природного парку «Тузловські лимани», до якого, крім неї, віднесені акваторії озер Бурнас, Алібей, Хаджидер, Шагани, Карачаус, Малий Сасик і Джантшейське, гирлові заболочені ділянки річок Алкалія, Хаджидер та малих річок, що впадають до озер Шагани і Карачаус, лісове урочище Лебедівка.
З 1995 р. постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.95 р. № 935 водно-болотні угіддя «Шагани-Алібей-Бурнас» включені до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення згідно з критеріями Рамсарської конвенції. Указом Президента України від 01 січня 2010 року № 1/2010 у Татарбунарському районі було створено Національний природний парк «Тузлівські лимани», який охопив третину всіх чорноморських пляжів (курорт Расейка, села Приморське і Катранка, село Лиман, курорт Лебедівка), які перебувають на екологічно чистій території Одеської області.
Створення національного природного парку та надання території заповідного статусу, як вважалося, мало дозволити зберегти її унікальність та забезпечити постійне наукове спостереження, своєчасне реагування на негативні тенденції деградації та можливість їх припинити.
Натомість, саме після отримання охоронного статусу на цій території почали фіксуватися серйозні правопорушення: розорення прибережних територій лиманів, пожежі (минулого року неодноразово спалювалися прибережні смуги), знищення зелених насаджень, браконьєрство (полювати на заповідних територіях заборонено законом), викошування очерету з порушенням термінів тощо.
Судові справи на національному рівні
ЕПЛ до ДАБІ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії.
У 2016 році подано позов у якому ЕПЛ просило визнати протиправною бездіяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України під час здійснення контролю за дотриманням містобудівного законодавства під час забудови пляжу-піщаного пересипу (Чорноморська коса) між Чорним морем та лиманом Бурнас та визначити спосіб захисту порушеного права та інтересу шляхом зобов’язання відповідача: видати припис про знесення самочинно збудованого об’єкту на Причорноморській косі та подати позов до суду у випадку невиконання припису.
Рішенням суду від 08.12.2020 року http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/71241596 позов Міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина» задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Державної архітектурно-будівельної інспекції України під час здійснення контролю за дотриманням містобудівного законодавства під час забудови пляжу-піщаного пересипу (Чорноморська коса) між Чорним морем та лиманом Бурнас. В іншій позовній вимозі було відмовлено.